Dalších 700 vojáků do Kosova. NATO se snaží utišit etnický konflikt mezi Albánci a Srby, USA splnily své ultimátum

Mezi Srbskem a Kosovem to zase vře. Během minulého týdne došlo ke konfliktu mezi etnickými Srby a Albánci, z něhož odešlo 70 zraněných vojáků NATO z mírové mise KFOR. Nyní na summitu EPC dostali lídři Kosova a Srbska možnost smíru za přítomnosti EU, Německa a Francie. Podle politologa Davida Broula je nespokojenost etnických Srbů pochopitelná, nicméně neospravedlňuje násilí. 

Ve čtvrtek se na summitu Evropského politického společenství v Moldavsku podle informací agentury Reuters sešla prezidentka Kosova Vjosa Osmani se svým srbským protějškem Alexandrem Vučićem. Setkání byli přítomní lídři Evropské unie Josep Borell, Francie Emmanuel Macron a Německa Olaf Scholz.

Násilí na severu Kosova vyvrcholilo v pondělí poté, co do místních úřadů zasedli zvolení albánští starostové. Starostové byli zvolení po bojkotu voleb ze strany etnických Srbů, což zapříčinilo volební účast 3,5 %. Během nepokojů se zranilo 30 vojáků NATO v rámci speciální mírové mise KFOR a 52 srbských protestujících.

Podle videa stanice RFE/RL byly nepokoje skutečně násilné. Jen ve městě Zvecan došlo ke zranění asi 20 z nich. Demonstranti zapalovali ohně a útočili na vojáky KFOR kameny a lahvemi.

Právě se přehrává:

Video:

Server Deutsche Welle už v úterý informoval o vyslání dalších 700 vojáků, kteří posílí misi KFOR. „NATO vyslalo do Kosova další síly. V reakci na nedávné nepokoje a zranění 30 příslušníků NATO v Kosovu, NATO nařídilo nasazení operační zálohy pro západní Balkán, které byly v sedmidenní pohotovosti k nasazení, a které byly připraveny k nasazení v rámci operačního stavu,“ upřesnilo Velitelství společných sil NATO v Neapoli prostřednictvím Twitteru.

Velitelství také oznámilo založení dalšího mnohonárodnostního praporu záložních sil. Slibuje si od toho snížení doby připravování do akce ze 7 na 14 dní v případě posílení sil KFOR v Kosovu.

Stanice BBC včera upozornila na americký trest pro Kosovo. Washington se snažil přimět Prištinu a zejména kosovského premiéra Albina Kurtiho ke smírné politice vůči etnickým Srbům, což nevyšlo. Nyní se Kosovo nesmí účastnit cvičení NATO s názvem Defender Europe 23.

Etničtí Srbové jsou v právu, násilí ale není oprávněné

Konflikt mezi Kosovem a Srbskem je nutné vyřešit z několik důvodů, myslí si politolog David Broul z Univerzity Palackého v Olomouci. „Mezi ty nejpádnější nicméně patří historická zkušenost se západobalkánskými konflikty, které velmi snadno přerůstají v násilný boj – a další takový si Evropa s odkazem na válku na Ukrajině nesmí dovolit,“ nastínil s tím, že tento fakt musí být aktérům neustále připomínán.

Pro nutnost deeskalace pak podle něj hovoří i srbská cesta ke členství v Evropské unii. „Některé z posledních kroků srbského vládce Alexandra Vučiće vstříc míru vypovídají o jeho uvědomění si závislosti své ne právě bohaté země na obchodu s EU a úpadku letitého partnera Ruska. Vučić nicméně stále balancuje, aby se zcela nezpronevěřil voličům,“ vysvětlil Broul. Proto i nyní ve stylu „dva kroky vpřed, jeden vzad“ uvedl srbskou armádu do bojové pohotovosti. Přesto, že společnost postupně připravuje na vzájemné uznání existence Srbska a Kosova. „To je nezbytným krokem začlenění Srbska do EU a momentálně se mu obě balkánské země opět vzdalují,“ dodal.

Etničtí Srbové jsou na severu Kosova při svém protestu v do značné míry v právu, jak upozornil politolog. „Je naprosto v pořádku protestovat proti uznaným výsledkům voleb, které stojí pouze na hlasech přibližně čtyř procent voličů, v tomto případě drtivé většině kosovských Albánců. Avšak protest nikoho neopravňuje k násilí. A už vůbec neopravňuje Vučiće poslat armádu ke kosovským hranicím ‚řešit‘ sport jiné země dle ruského vzoru,“ řekl.

Vučićovy pohnutky ale mohou být úplně jiné. „Momentálně proti němu protestují tisíce Srbů. Vojenská výprava tak může být snahou odvrátit pozornost od domácích demonstrací,“ uzavřel Broul.

Přebírání úřadů zvolenými starosty je legitimní

Mluvčí českého Ministerstva zahraničí Daniel Drake pro EuroZprávy.cz připomněl, že přebírání úřadů zvolenými starosty je naprosto legitimní. „Česko rozhodně odsuzuje jakékoliv provokace a projevy násilí, jež vedou k narušení stability a ohrožují bezpečnost v Kosovu i v celém regionu. Vyzýváme obě strany, aby nepodnikaly kroky, které zvyšují napětí. Priština i Bělehrad musí učinit veškeré kroky, aby se co nejdříve vrátily k dialogu o normalizaci vztahů, který zprostředkovává EU,“ řekl.

Dále okomentoval také cvičení Defence Europe 2023, z něhož Američané Kosovo vyloučili. „Jakékoliv změny v plánech a scénáři plně spadají do kompetence USA.“

Související

Srbský prezident popřel zprávy o hromadění armády podél své hranice s Kosovem

NATO posílá 600 britských vojáků do Kosova

Zálohy budou pomáhat jednotkám NATO KFOR v regionu po ozbrojených střetech minulý týden. Srbský prezident Vučič mezitím popřel, že by shromažďoval vojáky na hranici s Kosovem. Informuje DW s odvoláním na agentury AP a AFP.
Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

Více souvisejících

kosovo Srbsko

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

Jednotky izraelské armády porušují lidská práva, tvrdí USA. Zvažují sankce

Americké ministerstvo zahraničních věcí zjistilo, že pět izraelských bezpečnostních jednotek hrubě porušilo lidská práva Palestinců na Západním břehu Jordánu, ještě před vypuknutím války Izraele s palestinským radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy v říjnu 2023.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy