Estonská zpravodajská služba: U plynovodu Balticconnector bylo ruské plavidlo

Během nehody na podvodním plynovodu Balticconnector byla mezi několika loděmi, které byly v oblasti nehody, i ruská nákladní loď "SGV-Flot." Tuto informaci uvedl na tiskové konferenci šéf zpravodajského centra estonských obranných sil Ants Kiviselg, jak informuje ERR.ee.

Šéf zpravodajské služby poznamenal, že podle MarineTraffic byla ruská nákladní loď "SGV-Flot" v oblasti úniku plynovodu celý víkend. Upřesnil, že v této oblasti bylo v té době ještě 4-5 dalších lodí.

Doporučené články

K úniku na Balticconnectoru došlo v noci na neděli 8. října.

Podle Kiviselga má zpravodajská služba k dispozici seznam plavidel, která mohou představovat hrozbu, a sleduje jejich pohyb. Aktuální místo pobytu těchto plavidel však nemůže komentovat, neboť probíhá vyšetřování nehody.

Podle šéfa rozvědky je téměř nemožné zcela spolehlivě ochránit podvodní komunikaci.

"Žádné podvodní kabely a plynovody nikde na světě nemají zaručenou ochranu. Protože křižují jak mezinárodní vody, tak ekonomické zóny jednotlivých zemí, je nemožné tyto plynovody a komunikační kabely zcela fyzicky zakrýt nebo ochránit," uvedl Kiwiselg.

Doporučené články

Podle něj je bezpečnostní kontrola na většině podvodních komunikací zajišťována senzory, ale existuje příležitost provádět zvýšenou kontrolu nad systémy, které jsou kriticky důležité. Proto považuje za nezbytné, aby Estonsko „přezkoumalo kriticky důležité prvky podvodní infrastruktury“ a společně s partnery projednalo možnosti jejich ochrany.

Balticconnector je plynovod  spojující od roku 2019 systémy přepravy plynu Finska a Estonska . Jeho propustnost je 7,2 milionu metrů krychlových za den, jeho délka je 150 km, z toho 77 km na dně Finského zálivu v Baltském moři.

Doporučené články

Finsko 10. října prohlásilo , že nevylučuje, že nehoda na Balticconnectoru může být důsledkem „vnějšího vlivu“ a že by mohlo jít o sabotáž organizovanou Ruskem.

V září 2022 selhal plynovod Nord Stream kvůli explozím v Baltském moři.

Související

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

estonsko plynovod Balticconnector loď SGV-Flot Rusko

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy