Estonsku hrozí ruský hybridní útok. Kremlu se nebojíme, vzkazují úřady

Estonsku pravděpodobně hrozí hybridní útok Ruské federace. Varují před ním tamní úřady, zatímco šéf diplomacie Margus Tsahkna zdůraznil, že se Estonci nebojí. „Nemohu použít slovo strach, protože je to běžná součást našeho života,“ řekl. 

Na možnost hybridního útoku upozornil estonský ministr zahraničí Tsahkna. „Existují hybridní hrozby. Nikdy však nevíme, k jaké hybridní situaci může dojít. Už jsme jich byli svědky i dříve,“ upřesnil.

Pokud se Moskva k hybridní akci odhodlá, tak „otestuje hranice nejen Estonska, ale také NATO a Evropské unie,“ jak přiblížil Tsahkna. „Pozorně to sledujeme. Velmi úzce spolupracujeme s našimi spojenci na hranicích,“ dodal.

V Estonsku žije zhruba 1,3 milionu lidí, rozlohou je téměř dvakrát menší než Česká republika. Země je členem NATO i EU, společně s Litvou a Lotyšskem je vůči ruskému vlivu asi nejzranitelnější. „Tlak na hranice“ roste ze strany Ruska a Běloruska především v Litvě a Polsku, jak uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki.

Hybridní útok ze strany Ruska může přijít v mnoha formách, jak vyjmenoval server Euronews. „Hybridní hrozby kombinují vojenské a nevojenské taktiky, skryté i zjevné prostředky. Zahrnují dezinformace, kybernetické útoky, ekonomický nátlak, nasazení nepravidelných ozbrojených skupin a použití pravidelných sil,“ napsal.

Tsahkna ale uvedl, že se Estonsko nebojí hybridní hrozby ze strany Ruska. „Nemohu použít slovo strach, protože je to běžná součást našeho života. Musíme však být připraveni jednat. Žijeme zde stovky a tisíce let,“ podotkl šéf estonské diplomacie.

Estonsko od ruské invaze razantně zvýšilo výdaje na obranu. Pro roky 2024-2027 tamní vládní kabinet souhlasit se zvýšením na tři procentní body hrubého domácího produktu.

Související

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

estonsko Rusko

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy