EU chce být připravena na nové členy do roku 2030, uvedl Michel

Aktuálně sedmadvacetičlenná Evropská unie musí být připravena na přijetí nových členů do roku 2030, uvedl v pondělí předseda Evropské rady Charles Michel. Přednesl projev na každoročním strategickém fóru ve slovinském Bledu, jehož se účastní lídři zemí západního Balkánu. 

"Myslím si, že musíme být připraveni - na obou stranách - k rozšíření do roku 2030," prohlásil Michel. EU si podle něj musí v otázce rozšíření stanovit jasné cíle. "Ukazuje to, že to myslíme vážně. Vytvoří to dynamiku. Poskytne reformám transformační impuls a vyvolá zájem, investice a lepší pochopení a povzbudí nás všechny ke spolupráci," dodal. 

Předseda Evropské rady sdělil, že budoucí členové musí pro vstup do unie provést reformy v oblastech soudnictví, boje proti organizovanému zločinu a korupci či zahraniční politiky. Uchazeče vyzval také o vyřešení vzájemných bilaterálních sporů. 

V říjnu se očekává balíček opatření Evropské komise na podporu rozšířen. Podle Michela umožní zájemcům o členství pocítit výhody plné účasti v některých unijních institucích a programech. Jeden z lídrů zdůraznil, že reformy musí provést i samotná EU. 

Evropská unie naposledy přijala nového člena v roce 2013, šlo o Chorvatsko. Následně ale blok opustila Velká Británie. V loňském roce získaly status kandidátské země Moldavsko a Ukrajina.

Brusel zahájil přístupový proces se státy západního Balkánu před dvaceti lety. Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo, Severní Makedonie i Srbsko však dosud neprovedly klíčové reformy. 

Související

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Charles Michel

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy