EU zahájí přístupová jednání s Bosnou. Nedostatkům navzdory

Lídři Evropské unie dali zelenou zahájení přístupových jednání s Bosnou a Hercegovinou. Mimo Kosovo jde o poslední zemi jihovýchodní Evropy, která dosud jednání nezahájila. 

Ze summitu v Bruselu toto rozhodnutí ohlásil předseda Evropské rady Charles Michel. „Gratulujeme! Vaše místo je v evropské rodině. Dnešní rozhodnutí je klíčovým krokem vpřed na vaší cestě do EU,“ napsal Michel na sociální síti X.

Podle serveru RFE/RL se lídři shodují na tom, že Bosnu ještě čeká dlouhá cesta. Nyní je hlavní část práce na Evropské komisi a samotné zemi, aby vůbec jednání mohla začít. „Evropská rada vyzývá Evropskou komisi, aby připravila vyjednávací rámec k jeho schválení v Radě v momentě, kdy budou učiněny všechny relevantní kroky z doporučení Komise z 12. října 2022,“ uvedla Evropská rada v prohlášení.

Rozhodnutí přivítala také předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová. „Samozřejmě, větší pokrok je nutný k připojení do unie. Ale země ukazuje, že je schopná splnil kritéria členství a aspirace svých občanů na to, aby byla členem naší rodiny,“ řekla na jednání Evropského parlamentu z minulého úterý.

Přední evropští politici a diplomaté tvrdí, že Bosna a Hercegovina učinila za poslední rok větší pokrok než za předchozích deset let. Aby mohlo dojít k vytvoření vyjednávacího rámce, Bosna musí ještě splnit 14 priorit určených Evropskou komisí. Jednání tedy nebudou zahájena ihned, jejich příprava potrvá minimálně několik měsíců, možná let.

Bosenské členství má napříč členskými státy EU velkou podporu. Některé z nich ale přesto mají obavy, že proces je příliš rychlý. Jak píší Euronews, například Dánsko a Nizozemsko vyjádřily obavy z toho, že Bosna má problémy s ústavními a volebními reformami. U nich se totiž očekávalo, že je dokončí ještě před započetím přístupových jednání.

Přesto třeba Nizozemci v čele s premiérem Markem Ruttem postup EU schválili. „Podporujeme výzvu Komise k otevření jednání. Ale je nutné, aby Bosna udělala o mnoho víc,“ uvedl.

Bosna se v současné době spoléhá především na podporu jiných států v rámci Evropské unie, která jsou označovány jako „přátelé Bosny“. Patří mezi ně například Rakousko, Chorvatsko, Itálie, Maďarsko a Slovensko.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) bosna a hercegovina

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 11 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

Maďarsko převezme otěže EU. Szijjártó řekl, na co se během předsednictví zaměří

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy