Evropská neschopnost zvládnout příliv uprchlíků? Profesor poukázal na zarážející skutečnost

Berlín - Má-li nastat mírové soužití mezi přistěhovalci a původním obyvatelstvem, musí Evropské státy zaujmout přísnější postoj vůči zločincům, domnívá se politolog Yascha Mounk z Harvardské univerzity. V komentáři pro server Foreign Policy kritizoval nepřiměřenou německou shovívavost ke kriminálníkům a poukázal na její neblahé následky.

V úvodu komentáře autor poukázal na několik let starý případ, kdy se trojice palestinských žadatelů o azyl pokusila v jednom malém německém městě vypálit tamní synagogu. Když se pak německé úřady ptaly na motiv, pachatelé otevřeně prohlásili, že se jednalo o protest vůči izraelské vládě. Navzdory této skutečnosti nebylo na případ pohlíženo jako na zločin z nenávisti a viníci si vysloužili pouze několikaměsíční podmínku. Ve vězení přitom nestrávili jedinou noc.

"Tento druh soudní shovívavosti je pro Německo i mnohé další evropské země typický," domnívá se Mounk a dodává, že  shovívavost je uplatňována vůči migrantům páchajícím trestné činy, tak i ke všem ostatním zločincům, včetně pravicových extremistů dopouštějících se násilných činů na uprchlících.

Daným přístupem si Evropa podkopává vyhlídky na mírové soužití migrantů a původního obyvatelstva, upozornil autor a zdůraznil, že pokud mají Němci souhlasit, aby ukáznění migranti získali v jejich zemi nový domov, musí být ujištěni, že ti, kteří jejich pravidla dodržovat nebudou, budou patřičně potrestáni. A platit by to podle Mounka mělo i naopak a přistěhovalci by měli být zase na oplátku ujištěni, že německý systém nebude tolerovat xenofobní útoky na ně.

V současné době nicméně německý justiční systém selhává při obou těchto úkolech, tvrdí autor a v té souvislosti připomíná útoky na ženy, kterých se přistěhovalci dopouštěli v německých městech během silvestrovské noci. Mounk přitom poukázal na to, že s největší pravděpodobností většina těchto pachatelů nebude řádně potrestána.

Výsledkem takového přístupu je, že německá diskuze o uprchlících nabrala nesprávný směr: "Ze strachu ze zdánlivého rasismu, se řada médií zdráhala mluvit o problémech, jež by mohl příchod statisíců svobodných mladých mužů způsobit. Nyní se nálada zcela obrátila. Dokonce i levicoví politici a vědátoři otevřeně probírají otázku, zda syrští uprchlíci mohou vůbec někdy začít respektovat západní hodnoty," uvedl Mounk a poukázal na stále častější projevy diskriminace, kdy je přistěhovalcům upírán vstup do německých klubů či bazénů.

Německo má přitom za sebou letitou historii rezervovaného postoje cizincům. Pokud má projekt integrace více než milionu uprchlíků uspět, musí Německo začít akceptovat, že i ten, kdo je blízkovýchodního vzhledu, uctívá Alláha a mluví arabsky, se - v případě, že bude dodržovat místní pravidla -  může stát "pravým" Němcem.

To se nicméně vzhledem k silvestrovskému selhání stává stále méně dosažitelné. Útoky na ženy nahrávají populistům, kteří tvrdí, že migranti budou pro německé hodnoty vždy hrozbou. Úřady přitom nečiní dost, aby uprchlíky uchránily před útoky probouzejících se pravicových extremistů.

Je až zarážející, kolik málo pachatelů stane před soudem: "Podle rozsáhlé analýzy Die Zeit, byly v prvních 11 měsících roku 2015 uprchlické domy v Německu napadeny 222 krát. Nejvíce šokující je přitom fakt, že podezřelí byli zadrženi pouze ve 41 případech. K trestnímu stíhání došlo v osmi případech. A potrestáni byli pouze čtyři."

Psali jsme: Uprchlíci zaútočili v německém metru +VIDEO
Muslimové žijí ve strachu. Štvavá Pegida radikalizuje Německo, varuje šéf rady
 

Německé úřady jsou podle autora vůči obětem lhostejné a boj proti pravicovým extremistům probíhá pouze naoko. „Není divu, že mnoho přistěhovalců - dokonce i ti, kteří josu v Německu dlouho, či se zde narodili - se začíná cítit jako občané druhé kategorie."

Existují také pádné důvody, proč tak Evropa jedná a odpouští tresty, připouští Mounk. Vězení mnohdy povzbuzují recidivu, nenávist vůči zemi. A dlouhé pobyty ve vězení nejenže negativně ovlivňují  samotné kriminálníky, ale také jejich rodiny. Ani opačný přístup, který je uplatňován například v USA, kde jsou často i nenásilní pachatelé zavíráni na desítky let, se neukázal být funkční.

Podle autora by Evropa Spojené státy, jejichž soudní systém pěstuje u řady trestanců pomstychtivost, napodobovat neměla. Přesto je nezbytné, aby si uvědomila, že hrozba trestu může potencionální pachatele odradit a některé zločiny jsou natolik hanebné, že řádný trest je i v liberálních zemích nevyhnutelným opatřením.

Autor se domnívá, že Německo touto svou shovívavostí ochromilo své úsilí vybudovat vskutku liberální společnost: "Na jedné straně to umožnilo pravicovým extremistům v zemi, aby se stali mnohem nebezpečnější tím, že pachatele násilných trestných činů z nenávisti po několika měsících ve vazbě propustí  či je ušetří odnětí svobody zcela. Na straně druhé získali populisté možnost rozdmýchat strach tvrzením, že politický establishment je při trestání migrantů porušujících zákon až příliš korektní."

"Navenek je měkký přístup Německa k trestné činnosti motivován liberálními hodnotami. Tvrdý postoj k násilným zločincům, kteří porušují zákon - ať už jsou to Němci, Syřané, sexisté, islamofobé či antisemité - není zradou liberální společnosti. Naopak, jedná se o nezbytnou podmínku k tomu, aby stále různorodější populace mohla žít ve společném smíru," uzavřel svůj komentář Yascha Mounk.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

uprchlíci Německo Soudnictví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy