Teroristé, nebo mučedníci? Policie řeší kontroverzní výstavu

Kodaň – Jména bratrů Ibrahima a Khalida el-Bakraoui a Foueda Mohameda-Aggada budou už navždy spjaty s teroristickými útoky, při kterých se tito muži odpálili. Dánská skupina umělců se je ale chystá zahrnout do výstavy v Kodani. Byli proto nahlášeni policii kvůli podezření z podporování terorismu. Informoval o tom deník The Guardian.

Jak deník informuje, skupina umělců se chystá teroristy zahrnout v rámci výstavy, která je částečně inspirována teheránským Muzeem mučedníků. Bratři el-Bakraoui se odpálili při sebevražedných útocích v Bruselu, Foued Mohamed-Aggad v pařížském Bataclanu.

Celá výstava by měla mít podobu muzea. Budou zde vystaveny fotografie „mučedníků" a repliky jejich osobních předmětů. Informační desky pak budou obsahovat informace o tom, kdo byli.

Teroristé by se tak ale objevili po boku významných historických osobností jako Johanka z Arku nebo Sokrates – tedy lidí, kteří za své přesvědčení zemřeli. Průvodce by měl lidem vyprávět o Aggadovi a prezentovat celou událost z několika úhlů pohledu.

Výstava by měla začít 26. května a trvat do 10. června. Podle Idy Garup Nielsenové z umělecké skupiny Druhé oko tygra je cílem výstavy lidem ukázat a vysvětlit pojem „mučedník" z různých stran a úhlů.

S výstavou ale nesouhlasí Diego Gugliotta, místní člen vládnoucí strany Venstre, který na celou událost a její organizátory podal na policii trestní oznámení. Vyobrazování teroristů jako hrdinů by podle jeho vyjádření na sociální síti Facebook mohlo některé lidi přimět „udělat poslední krok a přidat se k teroristické organizaci".

Související

Více souvisejících

Terorismus Teroristické útoky v Belgii dánsko

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy