Buďme upřímní, unie neexistuje. Významný představitel EU mluví o velkých problémech osmadvacítky

Brusel – Jen málokdo z evropských federalistů je v tuto dobu klidný – obzvláště kvůli blížícímu se hlasování o tom, zda Velká Británie setrvá v Evropské unii. Šéf liberální evropské frakce ALDE a někdejší belgický premiér Guy Verhofstadt však podle svých slov zůstává optimistou, dokonce větším než v minulých měsících.

„Jsem optimističtější, než jsem byl před několika měsíci," řekl v rozhovoru pro EUobserver. Verhofstadt je jedním z mála politiků EU, který otevřeně vyzývá k vytvoření jednotného superstátu. Je optimistický, protože tvrdí, že hlasování o brexitu bude tak jako tak cestou k novým jednání o úmluvě EU. „Celá diskuze a referendum kolem britského členství je příležitost," myslí si.

Bez ohledu na výsledek to podle Verhofstadta povede „ke změnám v evropské architektuře".

EU je podle něj v období několika krizí – a to v oblasti hodnot, ekonomiky, migrace a terorismu a bezpečnosti. Osmadvacítka podle něj také trpí „geopolitickou slabostí".

„Lidé propadají zpět k nacionalistickým a populistickým receptům, protože vidí Evropskou unii, která nefunguje, takže automaticky věří těm, kteří říkají, že je lepší se vrátit do minulosti a do starých národních států minulého století, protože to fungovalo," myslí si. Podle Verhofstadta různé krize pramení z jednoho problému - z dysfunkční povahy institucí EU.

„Drama a tragédie všeho je, že to, co máme dnes, není svazek... je to konfederace národních států, která je stále založena na pravidlu jednomyslnosti. A to nemůže fungovat," řekl. „Evropa nemá instituce schopné vypořádat se s dnešními problémy. Je to velmi jednoduché," má jasno.

„Národní státy se nechtějí vzdát své moci. Mluvíme v podstatě o předání moci a to někteří nechtějí udělat," domnívá se. Pokud by Spojené království získalo „zvláštní status" nebo „přidružené členství", pak by podle něj proevropské státy mohly pokračovat „prohlubování unie". „To je důvod, proč jsem teď optimističtější," vysvětluje v rozhovoru.

Poukazuje na to, že EU obvykle trvá asi 10 let plných problémů, než se najde řešení, jako příklad uvádí bankovní unii. Domnívá se proto, že v otázce uprchlické krize a kvót by to mohlo být podobné. „Ono to přijde. Otázkou je, jak velkou škodu musíme předtím prožít, než konečně řekneme: Ano, ano. Neexistuje žádná jiná cesta," říká šéf ALDE.

V této situaci je podle Verhofstadta německé vedení zapotřebí více než kdy jindy. „Myslím, že je důležité, že se Německo zapojuje více do evropských záležitostí. Nyní je jeho role zásadní," řekl zástupce liberálů.

„Buďme upřímní, unie neexistuje... a my musíme udělat zásadní posun k federální unii. To nyní leží na stole. Hovoříme o samostatném rozpočtu a pokladně v eurozóně, skutečném obranném společenství. Musíme tento posun udělat a potřebujeme k tomu Německo," dodal.

Související

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Guy Verhofstadt

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 24 minutami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy