ROZHOVOR | Britská politička pro EZ: Brexit je končená? Nikdo se s námi párat nebude

ROZHOVOR – O tom, jaké bude mít brexit následky a co můžeme v dohledné budoucnosti čekat, v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz odpovídala Jean Lambertová, britská europoslankyně a místopředsedkyně politické skupiny Zelení – EFA.

Objevila se petice, která požaduje další referendum a již získala více než 3 miliony podpisů. Má nějakou šanci na úspěch?

Pravidla petice jsou takové, že jelikož má více než 100 tisíc podpisů, měla by proběhnout debata v parlamentu. Požadavky na další referendum se objevují také kvůli různým falešným informacím, které pronesli lidé volající po odchodu; ti se již od mnoha daných slibů snaží distancovat. Jsou tu ústavní problémy pro oblasti, jako je Skotsko, Severní Irsko a Londýn, který reprezentuji. Ty bude třeba řešit. Velká Británie nemá žádnou moderní psanou ústavu, která by situaci řešila, takže v tomto ohledu má parlament ve Westminsteru značnou dávku flexibility.

Bylo rozhodnutí premiéra Davida Camerona rezignovat správné?

Ano. David Cameron rozhodl o tom, že se toto referendum o Evropské unii bude konat, prosazoval setrvání Velké Británie a je třeba, aby nesl zodpovědnost za její odchod.

Je nezávislost Skotska a/nebo Severního Irska v tuto chvíli reálnou možností?

Těžko říct – pro situaci, ve které jsme se ocitli, neexistují žádné snadné odpovědi a žádný precedent. Ale jednoznačné většiny ve Skotsku a Severním Irsku – i Londýně, který zastupuji – pro setrvání v EU nelze ignorovat. Měly by být prozkoumány všechny možnosti.

Politická skupina Zelení – Evropská svobodná aliance (Zelení – EFA) v Evropském parlamentu podpořila přání Skotska reprezentovat zájmy Skotska při jednání o odchodu, jakmile začnou.

První ministryně pro Skotsko Nicola Sturgeonová již oznámila, že možnost druhého referenda musí být ve hře, takže by časem mohla být nezávislost Skotska reálnou možností.

Co se týče Severního Irska, není zde ani tak otázkou nezávislost, jako spíš to, co bylo získáno mírovým jednáním, a fakt, že hranice mezi severem a jihem je již nějakou dobu otevřená a ekonomiky se postupně provazují. Návrat k uzavřené hranici by byl velmi škodlivý.

Existuje reálná hrozba, že rozhodnutí o brexitu vyvolá ekonomickou krizi?

Minimálně tu bude hodně nejistoty a Velká Británie by neměla očekávat, že jí ostatní členské státy EU nabídnou speciální podmínky. Myslím si, že pro Londýn jako finanční centrum tu budou následky, a společnosti si tak pořádně rozmyslí, než budou ve Velké Británii investovat. Zřejmě nás čeká těžké období.

Související

Více souvisejících

Brexit rozhovor Jean Lambertová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy