Brexit nejde podle plánu a Velká Británie je v ohrožení, varuje analýza

Londýn – Výsledky hlasování referenda Velké Británie o odchodu z evropské unie otevřely palčivou otázku její vlastní integrity. Analýza společnosti Stratfor varuje, že hrozící odtržení Severního Irska a Skotska vyjednávání Británie s EU zásadně ovlivní.

Problematické referendum

Velká Británie si na konci června v referendu odhlasovala odchod z Evropské unie. Výsledky byly ale velmi těsné a většina Skotů i obyvatel Severního Irska hlasovala pro setrvání v EU. Často se proto objevují spekulace o možných referendech o nezávislosti těchto členů Spojeného království.

Poslední průzkumy podle analýzy ukazují, že by obyvatelé Skotska i Severního Irska nejraději zůstali členy jak Velké Británie, tak Spojeného království. „Tento rozpor bude dále určovat směr, kterým se vyjednávání Londýna s Evropskou unií ohledně jejich dalšího vztahu budou ubírat," domnívá se analýza.

Pro Severní Irsko problém představuje zejména potenciální destabilizace situace, kterou přinesla Velkopáteční dohoda z roku 1998. Tisíce lidí jsou dnes zvyklí přecházet přes hranice za prací nebo na dovolenou, tomu by ale odchod Británie z EU učinil přítrž.

Sjednotí se Irsko?

Situace by se tak mohli pokusit využít politici z Irska, kteří by rádi viděli sjednocení ostrova v rámci jednoho státu. Irský premiér Enda Kenny tento týden naznačil, že pokud by Severní Irsko chtělo v EU zůstat, mělo by tak učinit připojením se k Irsku. Podobně se vyjádřila i irská opozice.

Většina obyvatel Severního Irska ale podle analýzy zatím ze Spojeného království odejít nechce. Podle posledních průzkumů by lidé raději od Londýna získali větší autonomii, než by se sjednotili s Irskem. To by se ale podle analýzy mohlo změnit.

„Ačkoliv náboženství a národní identita v tomto rozhodnutí hrají velkou roli, růst ekonomiky je také důvodem k obavám. Čím více bude britská ekonomika kvůli brexitu trpět, tím spíše budou lidé požadovat referendum o sjednocení (s Irskem). Ze všech států Spojeného království je Irsko na podpoře EU nejvíce závislé," vysvětluje.

A co Skotsko?

Podobná je pak situace ve Skotsku, kde pro setrvání v EU hlasovalo 65 % lidí. A ačkoliv v roce 2014 Skotové osamostatnění odmítli, proti bylo tehdy pouze 55 % lidí a hrozící odchod z EU by mohl podle analýzy názory mnoha Skotů značně ovlivnit. Toho si je vědoma i nová britská premiérka Theresa Mayová, která již Skotsko navštívila.

Analýza se ale nedomnívá, že pro Skotsko existuje reálná šance zůstat v Evropské unii, aniž by země zároveň opustila i Spojené království.

„Skotská vláda se prozatím zdrží rázných nebo unilaterálních kroků. Skotsko místo toho zřejmě před učiněním jakýchkoliv kroků počká, jak bude vypadat dohoda mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií, přičemž hrozbu nového referenda použije k ovlivnění vyjednávání," vysvětluje.

Přijme Británie britský model?

Odchod Skotska ze Spojeného království tak podle ní v dohledné době nehrozí. Velká Británie se ale musí rozhodnout, jaký vztah s Evropskou unií bude chtít po svém odchodu navázat.

V úvahu přichází norský model, který by umožnil přístup na jednotný evropský trh, ale to by zároveň znamenalo přijmout pracovníky ze zemí EU, což by se zastáncům brexitu nelíbilo. Kampaň za odchod před referendem z tohoto důvodu norský model odmítala.

„I tak ale budou Severní Irsko a Skotsko na Londýn tlačit, aby co nejdříve s Evropskou unií uzavřel takovou dohodu, která bude co nejpodobnější situaci před brexitem. Během vyjednávání Spojeného království o odchodu z EU tak hrozba územního rozštěpení zůstane aktuální," uzavírá analýza.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie Skotské referendum

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy