Laureáti Nobelových cen přijeli do Oslo a Stockholmu, chyběl jen Bob Dylan

Oslo/Stockholm - Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos dnes v norské metropoli Oslu převzal Nobelovu cenu za mír. Tu dostal 7. října za odhodlané úsilí dovést do konce přes 50 let trvající občanskou válku, která si vyžádala životy nejméně 220 tisíc Kolumbijců. Později odpoledne ve švédském hlavním městě Stockholmu převzali letošní Nobelovy ceny laureáti za lékařství, chemii, fyziku a ekonomii.

Santos dojednal mírovou dohodu s levicovými povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC).

Ocenění by podle Nobelova výboru mělo být vnímáno i jako pocta kolumbijskému lidu, který navzdory obrovskému utrpení nevzdal naději na spravedlivý mír, a všem stranám, které přispěly k mírovému procesu. Výbor také uvedl, že pocta je vzdávána v neposlední řadě také zástupcům nesčetných obětí občanské války.

Jména oceněných byla stejně jako každý rok oznámena už v říjnu. Slavnostní předávání se ale pokaždé koná symbolicky 10. prosince, v den, na který připadá výročí úmrtí vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Vyznamenaní dostávají kromě medaile a diplomu i finanční odměnu, která nyní v každé kategorii činí celkem osm milionů švédských korun (22,3 milionu Kč). Santos již oznámil, že peníze věnuje obětem občanské války ve své zemi.

Ve Stockholmu pak předal další Nobelovy ceny švédský král Carl XVI. Gustaf. Ocenění za fyziologii a lékařství od něj dostal Japonec Jošinori Ósumi, který přispěl k lepšímu pochopení rakoviny, Parkinsonovy choroby či cukrovky. Cenu za ekonomii si odnesli Oliver Hart a Bengt Holmström, kteří obohatili teorii kontraktu, jež vysvětluje, jak a proč jednotlivci i firmy vstupují do vzájemných smluvních vztahů.

Nobelovu cenu za fyziku získali letos tři Britové působící ve Spojených státech David Thouless, Duncan Haldane a Michael Kosterlitz za výzkum neobvyklých stavů hmoty, který může v budoucnu přispět k výrobě dokonalejších materiálů využitelných v elektronice či kvantových počítačích. Cenu za chemii dostali Francouz Jean-Pierre Sauvage, Brit Fraser Stoddart a Nizozemec Bernard Feringa za design a výrobu miniaturních strojů o velikosti molekul.

Hudebník a čerstvý nositel Nobelovy ceny za literaturu Bob Dylan se slavnostního předávání cen osobně nezúčastnil, připravil ale řeč, kterou za něj přečetl člen Švédské akademie Horace Engdahl.

Související

Ilustrační foto

NATO se "rozšiřuje". V Latinské Americe bude mít prvního globálního partnera

Bogotá - Kolumbie se příští týden jako první stát Latinské Ameriky stane takzvaným globálním partnerem Severoatlantické aliance. S odvoláním na oznámení kolumbijského prezidenta Juana Manuela Santose o tom v sobotu informoval server BBC Mundo. Prezident, o jehož nástupci právě dnes hlasují Kolumbijci ve volbách, také uvedl, že Kolumbie je od pátku členem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Více souvisejících

Juan Manuel Santos nobelova cena norsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

Ukrajina hlásí šest zraněných po nočních útocích. Sama útočila na Krymu

Ruské drony v noci na sobotu útočily v Charkovské a Dněpropetrovské oblasti na Ukrajině. Útoky si podle místních úřadů vyžádaly nejméně šest zraněných a škody na kritické infrastruktuře i komerčních a obytných budovách, informují agentury Reuters a DPA. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy