Zapomeňte na TTIP. Jiná kontroverzní mezinárodní obchodní dohoda je už připravena ke schválení

Brusel/Ottawa - Ve stínu kritizované TTIP zůstává jiná obchodní dohoda, která široce ovlivní pracovní pozice a pohyb kapitálu v EU. Komplexní hospodářská a obchodní dohoda mezi EU a Kanadou (Comprehensive Economic and Trade Agreement - CETA) byla vyjednávána po šest let a jedná se o nejambicióznější obchodní dohodu Kanady a nejrozsáhlejší dohodu, jakou EU doposud uzavřela v oblasti služeb a investic. O CETA se bude hlasovat v únoru a pokud to projde, bude okamžitě použitelná i pro Spojené království. Jeden z největších zastánců Brexitu, státní tajemník pro mezinárodní obchod Liam Fox, již podepsal smlouvu bez toho, aniž by se o tom poradil s britským parlamentem, upozorňuje Mark Dearn na stránkách deníku The Independent.

Dearn, člen představenstva Trade Justice Movement UK, varuje před slepotou EU, která se nedokázala poučit z Brexitu a růstu Nigela Farageho a Donalda Trumpa a pokračuje s podporou politik, které vytvářejí nerovnost a dávají podmínky pro růst krajně-pravicové populisty, pro které je nerovnost je vodou na mlýn.

V pátek Mezinárodní organizace práce (International Labour Organization) oznámila, že vrchních 10% procent nejlépe placených zaměstnanců v Evropě společně vydělává téměř stejně jako spodních 50 procent. Minulý týden, Výbor Evropského parlamentu pro zaměstnanost a sociální věci (European Parliament's Employment and Social Affairs Committee) shledal, že EU – Kanadská obchodní dohoda CETA tuto situaci jen zhorší „prohloubením rozdílů v příjmech mezi nekvalifikovanými a kvalifikovanými pracovníky, a tím zvýší nerovnosti a sociálního napětí".

Výbor napříč stranami poukazuje na to, že CETA je spouštěčem potenciální ztráty více než 20 000 pracovních míst v celé Evropě. Zpráva upozorňuje na to, co aktivisté po celé Evropě již po dlouhou dobu říkají o smlouvách jako CETA, TTIP, a Donaldem Trumpem oponovaná TPP a sice, že existuje jasný rozdíl mezi úrovní ochrany zamýšlených pro investory a pro zájmy a práva pracovníků.

Podle Dearna nejzřetelnější rozdíl mezi zájmy pracovníků a investorů je zachyceny v jednom z klíčových prvků nalezeným ve všech těchto smlouvách: "korporátní soud", soukromý systém soudnictví, která uděluje velkým společnostem moc žalovat státy za politiky, které ovlivňují jejich zisky. Jinými slovy, vysvětluje Dearn, je to pojistné riziko pro korporace financované daňovým poplatníkem, které by vstoupilo do hry, když by se např. vláda rozhodla zakázat jadernou energii nebo znovu zestátnila veřejné služby, jako je železnice.

Dearn tvrdí, že tato smlouva i před Brexit je připravená k schválení. Poté, co se tak stane, ti, co ve Velké Británii už zápasí v křehké Brexit ekonomice, pocítí ještě silněji stisk proti-dělnické politiky, předjímá Dearn černé scénáře. Dearn ostře kritizuje Liama Foxe, silného zastánce Brexitu, který již podepsal smlouvu za Velkou Británii, že záměrně obešel britský parlament. V říjnu Fox před britským Výborem pro evropské posuzování (European Scrutiny Committee, ESC) přiznal a omluvil se za úmyslné obcházení parlamentu, zdůvodňující tento krok tím, že „smlouva se velice vyplatí, pokud jde o zaměstnanost, investice a prosperitu."

Podle Dearna se poslanci při projednávání CETA musí chytit příležitosti a tázat se Foxe, co ho vedlo k jeho proti-demokratické podpoře toho, co ekonom a expert na nerovnost Thomas Piketty nazývá „smlouvu, která patří do jiné doby". Totéž platí pro Evropský parlament, který během hlasování o CETA v únoru má možnost načrtnout čáru v písku tím, že bude oponovat agendě navržené tak, aby obohatila velké podniky na úkor jiných. Pokud tak neučiní, varuje Dearn, pak je budoucnost sociálně demokratických stran a EU jako celku v ohrožení.

Související

Emmanuel Macron se sešel s Milošem Zemanem

Macron je skeptický ohledně obchodní dohody s Británií

Francouzský prezident Emmanuel Macron nepovažuje uzavření obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím do konce letošního roku za reálné. Do konce roku 2020 běží tzv. přechodné období, které nechce Macronův britský protějšek Johnson za žádnou cenu protahovat. Británie oficiálně opustila EU na konci ledna, nyní mají započít vyjednávání o podobě budoucích vztahů, tedy i těch obchodních.

Více souvisejících

CETA (Dohoda o volném obchodu mezi EU a Kanadou) Kanada EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy