EU v beznaději. Kdo zná Evropu, se jen diví: Jaký růst? Jaká stabilita?

Minulý týden byl předsedou Evropského parlamentu zvolen Antonio Tajani, připomíná historik Andrea Mammone, který přednáší na Royal Holloway Univerzity of London. V komentáři pro server CNN poukazuje, že s ohledem na nepřeberné množství výzev, kterým nyní čelí Evropská unie i celý kontinent, jeho politický úkol bude jeden z vůbec nejtěžších.

Jen beznaděj

Tajaniho volba je výsledkem nově vytvořeného spojenectví mezi Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu Guye Verhofstadta a Tajaniho středopravicovou Evropskou lidovou stranou, vysvětluje expert.

„Chceme jednat společně, abychom přinesli výsledky evropským občanům a garantovali stabilitu Evropy. Naše partnerství je založeno na obsahu a reformách pro Evropu. Jde o pakt pro výsledky,“ cituje Mammone slova předsedy lidovecké frakce v europarlamentu Manfreda Webera. Dodává, že Verhofstadt zase hovořil o prvním důležitém kroku při vytváření proevropské koalice k reformě a posílení EU, které jsou naprosto nezbytné, jelikož uskupení čelí Trumpovi, Putinovi a dalším výzvám, a proto je nezbytné spolupracovat na jeho reformě.

Rok poté, co evropský establishment dostal tvrdou ránu ve formě volebního vítězství Donalda Trumpa a britského rozhodnutí opustit EU, se nedá předpokládat, že nedávná změna na postu předsedy europarlamentu může znamenat pro osmadvacítku nový start, konstatuje odborník. Dodává, že ti, kdo doufají v proměnu unijní politiky, budou zřejmě zklamáni.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Tajani je bývalým eurokomisařem, někdejším mluvčím Silvia Berlusconiho a jedním ze zakladatelů politické strany tohoto mediálního magnáta, poukazuje Mammone. Soudí, že jeho volba ukazuje snahu europarlamentu zachovat statut quo. Po svém vítězství Tajani naznačil, že není nutné prosazovat více integrace, ale ani ničit úspěšné nadnárodní politické projekty, aby se evropská politika dostala z aktuální krize, uvádí historik. Tvrdí, že takový postoj vzbuzuje beznaděj.         

„Starý kontinent čelí slabému růstu, silné nezaměstnanosti – především v některých jižních oblastech – a rostoucí nespokojenosti a celkovým vládnutím. To přispívá k růstu nacionalistických, krajně pravicových a protievropských sil,“ deklaruje akademik. Dodává, že tato nepříjemná situace je zhoršována probíhajícím přílivem uprchlíků k hranicím Evropy, přičemž odpověď evropských vůdců na tyto problémy není adekvátní.   

Tento historický moment podle experta vyžaduje novou dynamiku, a pokud má evropský projekt přežít, musí se podniknout doslova revoluční akce. Přesto 351 ze 751 europoslanců hlasovalo pro kontinuitu, když zvolili Tajaniho, což může rozzuřit mnoho Evropanů, především mladých nezaměstnaných, obává se historik. Připomíná, že západní společnost má zkušenost s tím, jak se vzdor proti elitám projevuje politicky – vyústil v brexit a volbu Trumpa.   

Riziko škrtů

Riziko ve skutečnosti spočívá v dalším posílení úzce profilovaných pravicově-nacionalistických sil v blížících se francouzských, nizozemských a také německých volbách, varuje odborník. Doporučuje, aby EU tvrdě zapracovala na zlepšení svého nepříznivého obrazu tím, že přijme více sociální a lidem prospěšné reformy. „Zdá se však, že politické elity si užívají svůj výlet na Titaniku, namísto změny svého pohledu na svět,“ kritizuje Mammone. V praxi to podle něj znamená, že volba Tajaniho zkompletovala monopol středopravicových uskupení v hlavních evropských institucích, jelikož již ovládají výkonný orgán, Evropskou komisi, stejně jako mocný zastupitelský sbor členských zemí, Evropskou radu.       

To znamená, že nebude existovat žádná protiváha k nepopulárním úsporným opatřením, které prosazuje Německo, očekává akademik. Vysvětluje, že uvedené seskupení liberálů sdílí stejná ekonomická stanoviska, avšak taková fixace na samotné rozpočty nemůže zvrátit stagnaci hospodářství, podnítit veřejné investice či nabídnout lepší budoucnost pracujícím a mladým. Naznačené plány jsou podle odborníka stále vágní a založená na dosavadní politice, ačkoliv dohoda mezi pravicovými subjekty hrdě hlásí, že bude podporovat posílení růstu, stability, udržitelného rozvoje a investiční strategie EU, včetně nových ambiciózních obchodních dohod.  

„Každý, kdo zná Evropu, se jen diví: Jaký růst? Jaká stabilita?“ konstatuje Mammone. Podotýká, že není vůbec zmíněn křehký stav italského bankovního sektoru, či nedostatečné oživení v zemích, jako je Řecko.

Verhofstadt sice tvrdí, že jde o koalici idejí s cílem změnit směřování EU a akcentuje nutnost vedení, jelikož budoucnost nepočká, připomíná historik. „Ale pokud toto nové vedení vezmeme za slovo, je těžké vidět na obzoru jakékoliv zlepšení,“ obává se závěrem odborník.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Antonio Tajani

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

před 45 minutami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

před 6 hodinami

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 6 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

Polsko se opevní před Ruskem a Běloruskem. Tusk oznámil obří investici

Polsko se chystá investovat devět miliard zlotých (přibližně 58 miliard korun) do zlepšení bezpečnostních opatření na hranicích s Ruskem a Běloruskem. Oznámil to premiér Donald Tusk. Varšava plánuje i výstavbu opevnění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy