Babiš může být další plutokrat v čele Západu. Vlivný evropský magazín předvídá budoucnost

Londýn – Server prestižního britského magazínu The Economist se zaměřil na českého ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Zaujaly jej především okolnosti přijetí takzvaného lex babiš, tedy zákona o střetu zájmů.

„V dnešní politice se vyplatí být mediální plutokrat. V České republice je takovým člověkem Andrej Babiš, mediální magnát a miliardář, který je zároveň ministrem financí,“ píše magazín. Poukazuje například na to, že jeho hnutí ANO vede v předvolebních průzkumech a že je favoritem příštích voleb.

„Dne 11. ledna se zbytek českého politického establishmentu spojil proti Babišovi a přijal zákon, který zakázal ministrům vlastnit mediální podniky nebo více než čtvrtinu společnosti získávající státní zakázky nebo dotace Evropské unie. Zákon v Parlamentu obdržel ohromujících 72% hlasů,“ připomíná The Economist.

„V případě, že bylo cílem dostat Babiše z politiky, nezdá se, že by to fungovalo,“ dodává jedním dechem server s tím, že Babiš 29. ledna oznámil, že se zachová v souladu se zákonem a že převede své podniky do svěřeneckých fondů. „Už se těším na okamžik, kdy se mě vy, ani žádný jiný novinář, nebudete ptát na mé společnosti, protože už nebudou mé,“ cituje The Economist Babiše.

Psali jsme: Babiš není agent StB Bureš. Byl veden neoprávněně, rozhodl nejvyšší soud SR Česko se směje Babišovi. Čapí hnízdo, EET a sorryjako kauza rozpoutaly lavinu Babiš se svými lidmi ovládl Česko. Aféry se zametají, odpůrci zmírají. Kdo nás může zachránit?  

Zákon podle magazínu ve skutečnosti může Babiše spíše posílit, protože mu pomůže o sobě hovořit jako o „politickém outsiderovi“. „Babiš je jedinou osobou, na kterou bude mít zákon reálný dopad,“ cituje týdeník právníka Petra Leyera z české pobočky Transparency International.

Přesto podle magazínu nevděčí Babiš za svou popularitu pouze vlastním médiím. Připomíná, že loni Česko hospodařilo s přebytkem, míra nezaměstnanosti je 3,7% a je tak nejnižší v EU, a HDP vzrostlo v roce 2016 o 2,5%. Poukazuje také na zavedení elektronické evidence tržeb.

„Zatím útoky jiných politiků na Babišovo podnikání a možné střety zájmů míjejí cíl. ANO skončilo na druhém místě ve volbách v roce 2013 a nedávné průzkumy veřejného mínění mu předvídají zisk 30% hlasů, což je téměř dvakrát více než by získal jeho nejbližší konkurent a koaliční partner - sociální demokracie v čele s Bohuslavem Sobotkou, současným premiérem,“ připomíná magazín.

Dodává, že „Lex Babiš“ vstoupí v platnost 9. února a že Babiš má k dispozici tým právníků, kteří mají restrukturalizovat Agrofert tak, aby bylo zajištěno, že Babiš bude moci kandidovat ve volbách a že firma i nadále bude mít nárok na dotace z EU a státní zakázky. „Na rozdíl od prezidenta Trumpa nebudu jmenovat členy rodiny, aby řídily nové fondy,“ cituje Babiše The Economist.

„Slíbil také, že podá stížnost k Evropské komisi s odůvodněním, že jeho právo podnikat na společném trhu bylo porušeno. Má spojence v osobě Miloše Zemana, českého prezidenta, který se pokusil zablokovat lex Babiš, Parlament ale veto přehlasoval. Mnoho z vlastních poradců pana Zemana by mělo problémy s potenciálním střetem zájmů a tak má v úmyslu napadnout zákon u Ústavního soudu,“ píše server.

Babišův slib převést majetek do fondu však podle magazínu nezaručuje transparentnost. „V konečném důsledku voliči pravděpodobně budou muset uvěřit jeho slovům, že uřízl své vazby na Agrofert. Mezitím mu ‚lex Babiš‘ dovoluje tvrdit, že čelí zpupnému politickému systému a že stará garda se spojuje proti němu,“ dodává The Economist.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš The Economist Česká republika

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy