Separatismus ve Skotsku sílí, premiérka chce prosadit nové referendum o nezávislosti

Londýn - Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová chce příští týden požádat skotský parlament o svolení, aby se mohlo konat nové referendum o nezávislosti Skotska. Plebiscit chce uspořádat na konci roku 2018, případně začátkem roku 2019, až budou jasné podmínky odchodu Británie z EU. Britská premiérka Theresa Mayová ale znovu zdůraznila, že si referendum ve Skotsku nepřeje. Podle komentátorů na něj ale nakonec asi přistoupí. Předchozí hlasování v roce 2014 skotští separatisté prohráli, teď jsou ale silnější.

Mayová chce zahájit vyjednávání podmínek takzvaného brexitu nejpozději koncem tohoto měsíce. Proces má trvat asi dva roky a vyvrcholí uzavřením dohody o další spolupráci mezi britskými ostrovy a EU. Sturgeonová nedávno žádala vládu v Londýně, aby se Skotsko mohlo do tohoto procesu zapojit a uzavřít s EU vlastní dohodu. Argumentovala tím, že v referendu o brexitu loni obyvatelé Skotska na rozdíl od Angličanů hlasovali jasně pro setrvání v unii. Premiérka Mayová ale na její požadavky nepřistoupila, podotýká agentura AP.

"Příští týden požádám skotský parlament, aby mi povolil dohodnout se s britskou vládou na procesu, který umožní skotskému parlamentu posoudit referendum o nezávislosti (Skotska na Velké Británii)," řekla Sturgeonová ve skotské metropoli Edinburghu. Skotský parlament by podle ní měl upřesnit termín nového referenda koncem tohoto roku, případně začátkem roku příštího. Už dříve uvedla, že nové referendum si žádá nová situace, která nastala po hlasování o brexitu.

Předsedkyně britské vlády má ale jiný názor. "Další referendum by rozdělovalo obyvatele a způsobilo ekonomickou nejistotu v té nejhorší možné době (pro Británii)," reagoval dnes na oznámení skotské premiérky mluvčí Mayové.

"Dali jsme jasně najevo, že si nemyslíme, že by mělo být druhé referendum. Referendum se konalo v roce 2014. Bylo čestné, přesvědčivé a zákonné a obě strany souhlasily, že ho budou respektovat. Myslíme si, že by ho respektovat měly a že diskuse kolem druhého referenda je odváděním pozornosti," vysvětlil už minulý týden mluvčí.

Konečné rozhodnutí o tom, zda Skotsko může mít druhé referendum, přísluší parlamentu v Londýně, v němž má Mayová většinu. Podle některých expertů si ale britská premiérka nejspíš nebude moci dovolit případnou oficiální žádost Skotska odmítnout. Hrozila by totiž ústavní krize a posílení separatistických tendencí ve Skotsku. Nynější průzkumy přitom ukazují, že poměr mezi zastánci a odpůrci odtržení je tam asi půl na půl. První referendum přitom skončilo poměrem 45 ku 55.

"Mayová může referendu jen těžko zabránit, protože by hrozilo, že tím dotlačí veřejné mínění (ve Skotsku) k nezávislosti," varoval politolog Mark Diffley z ústavu Ipsos Mori. Za nejpravděpodobnější označil, že Mayová bude s novým hlasováním souhlasit, ale jen za určitých podmínek. Například, že se referendum nemůže konat, dokud neskončí brexit, který by měl vyvrcholit dohodou Londýna s EU někdy v roce 2019.

O tom, že se referendum nebude konat během výstupových rozhovorů, řekl listu The Times nejmenovaný zdroj z britské vlády. "Premiérka řekla, že by to znamenalo (skotský požadavek) hlasování v době, kdy bude dojednávat podmínky brexitu, takže si myslím, že to může být jasně chápáno jako vzkaz, že takové načasování je naprosto nepřijatelné," citoval deník nejmenovaného činitele. "Bylo by nezodpovědné s tím souhlasit a my souhlasit nebudeme," dodal k záměrům Skotska.

Související

Nicola Sturgeonová

Nezávislost Skotska? Premiérka Sturgeonová chce referendum už příští rok

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová řekla, že chce uspořádat druhé referendum o nezávislosti Skotska "už v příštím roce". Informoval o tom deník The Times. Plebiscit o odtržení od zbytku Spojeného království se v zemi konal už v roce 2014, proti novému hlasování se staví ústřední vláda v Londýně.
Nicola Sturgeonová

Pro nezávislost Skotska by hlasovalo 58 procent voličů, ukazuje nový průzkum

Pro nezávislost Skotska by nyní hlasoval rekordní počet voličů. Tvrdí to alespoň průzkum veřejného mínění agentury Ipsos Mori. Podle něj by odtržení od zbytku Spojeného království v referendu podpořilo 58 procent Skotů. Referendum o nezávislosti se ve Skotsku konalo v roce 2014. Tehdy hlasovalo 55,3 procenta voličů proti rozbití unie s Anglií, Walesem a Severním Irskem.

Více souvisejících

Skotské referendum Skotsko Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) Theresa Mayová Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

Facebook a Instagram bude vyšetřován EU

Facebook a Instagram budou podrobeny vyšetřování Evropské unie kvůli možnému porušení pravidel pro moderování obsahu, sdělili čtyři lidé deníku Politico.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy