Rušný víkend v Německu: Do ulic vyrazilo 30 tisíc Kurdů, Turecko zuří a pořádně nadává + VIDEO

Frankfurt na Mohanem – Německý Frankfurt prožil v sobotu velkou demonstraci. Do ulic vyšlo asi 30 tisíc Kurdů, kteří žádali „demokracii v Turecku" a naléhali na to, aby voliči v nadcházejícím referendu o rozšíření pravomocí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana řekli jasné „ne“. Turecko kvůli akci zuří, demonstraci odsoudilo jako „nepřijatelnou".

Jak uvádí server The Local, mnoho demonstrantů na sobě mělo symboly zakázané Kurdské strany pracujících (PKK), která více než tři desítky let bojuje proti tureckému státu.

Napětí mezi Berlínem a Ankara by se krájet poté, situace se zhoršila poté, co německé úřady odmítly povolit některým tureckým ministrům vystoupit v rámci kampaně podporující posílení Erdoganových pravomocí.

Na akci se podle serveru objevilo výrazně více lidí, než organizátoři čekali. Demonstrace se konala před Nourúzem, tradičním perským svátkem na oslavu jarní rovnodennosti, který se ve 20. století stal hlavně v Sýrii a Turecku znakem kurdského odboje.

Podle policejní mluvčí proběhl sobotní pochod klidně. Někteří z účastníků nesli vlajky a prapory zakázané PKK i portréty vůdce uvězněného skupiny Abdullaha Ocalana, který byl odsouzen v Turecku za vlastizradu, členství v teroristickém spolku, krádež, vraždu a bombové útoky k smrti. V roce 2002 byl tento rozsudek změněn na doživotní pobyt ve vězení. Účastníci demonstrace žádali jeho osvobození.

Policie uvedla, že žádné transparenty nebo vlajky nebyly zabaveny tak, aby nebyl dav provokován, ale dodala, že byly pořízeny fotografie, které by mohly vést k budoucímu stíhání některých osob.

Erdoganův mluvčí Ibrahim Kalin ve svém prohlášení uvedl, že prezident „odsoudil co nejostřeji" skutečnost, že byla taková akce povolena. „Je nepřijatelné vidět symboly a slogany PKK... když tureckým ministrům a zákonodárcům bylo zabráněno setkat se se svými vlastními občany," řekl.

Řekl, že „skandální" demonstrace ve Frankfurtu ukázala, že některé země Evropské unie aktivně pracují ve prospěch těch, kteří chtějí v referendu zvolit „ne“. „Ještě jednou připomínáme evropským zemím: 16. dubna bude učiněno rozhodnutí tureckého národa, ne Evropy,“ dodal mluvčí.

Od zahájení povstání PKK proti Turecku, ke kterému došlo v roce 1984, zemřelo více než 40 tisíc lidí. Tato skupina na seznamu teroristických organizaci v Turecku, ale i v Evropské unii a Spojených státech. Německo je domovem největší turecké diaspory na světě, mnozí z těchto lidí mají kurdský původ.

Turecký ministr zahraničí uvedl v prohlášení, že tolerování demonstrace se symboly skupiny, kterou i Německo považuje za teroristickou, je „nejhorší příklad dvojího metru". Už v pondělí Erdogan obvinil německou kancléřku Angelu Merkelovou, že „podporuje teroristy".

Turecko dlouhodobě obviňuje Německo z poskytování útočiště kurdským i jiných militantům. Mluvčí Merkelové Erdoganův výrok označil za „zjevně absurdní". Erdogan také obvinil Německo z „nacistických praktik".

Související

Recep Tayyip Erdoğan

Bude Erdogan nadále prezidentem? Rozhodnout mohou Kurdové, píše CNN

O politickém osudu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana by v letošních parlamentních a prezidentských volbách mohly rozhodnout hlasy Kurdů. Tato menšina tvoří 15 až 20 procent obyvatel Turecka, napsal dnes web CNN International. Zásadní pro poměr sil bude výsledek kandidátů prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), která navíc nepřímo podpořila kandidáta opozičního bloku v prezidentských volbách. Turci budou o novém parlamentu a hlavě státu rozhodovat 14. května.

Více souvisejících

Kurdové Německo Turecko PKK (Strana kurdských pracujících) demonstrace v Německu Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 55 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy