Německo buduje novou supermocnou armádu? Na starosti bude mít speciální úkoly i útoky

Berlín – Německá armáda (Bundeswehr) ve středu otevře zcela novou kapitolu. Náš západní soused vytvoří kybernetickou armádu, která má bojovat proti útokům na digitální sítě nebo zbraňové systémy. Někteří se obávají, že by se tato nová jednotka mohla sama zapojit do kybernetických útoků, informuje server The Local.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová oficiálně oznámí vznik nové jednotky v Bonnu ve středu odpoledne. Ministerstvo chce do roku 2021 zaměstnat asi 13.500 vojáků a civilních pracovníků, kteří by měli chránit sítě a zbraňové systémy Bundeswehru. Jednotka musí být také schopna podniknut vlastní útoky na hackery.

Náčelníkem štábu nové kybernetické armády se stane generálporučík Ludwig Leinhos, který je odborníkem v oblasti elektronického boje. Kybernetické útoky jsou v Německu stále větším problémem, Spolkový úřad pro informační bezpečnost (BSI) loni uvedl, že vládní počítačové sítě jsou zasaženy zhruba 20 vysoce specializovanými útoky denně, připomíná německá verze serveru The Local.

I proto začaly německé zpravodajské služby a BSI v roce 2016 pracovat na vytvoření vlastních speciálních kyber týmů, které budou schopny na podobné útoky reagovat. Podle stanice N-TV budou noví kybernetičtí vojáci Bundeswehru rovni jejich kolegům v armádě - v letectvu a námořní pěchotě - a jejich barety budou mít šedou barvu.

Parlamentní ombudsman pro Bundeswehr Hans-Peter Bartels (SPD) však upozornil, že nová kybernetická jednotka by měla být pod parlamentní kontrolou kvůli tomu, že součástí její práce by měly být také její vlastní kybernetické útoky. Deníku Neue Osnabrücker Zeitung  Bartels ve středu řekl, že kybernetická armáda musí požádat o povolení od Spolkového sněmu, než takové útoky zahájí.

„Každý útok naší ústavně zakotvené armády musí mít výslovný mandát od Bundestagu,“ uvádí Bartels s tím, že tato politika platí nejen pro vojenské útoky, ale také virtuální útoky na datové sítě protivníka. Zdůraznil, že kybernetická armáda zoufale potřebuje chránit počítačové a zbraňové systémy Bundeswehru. Kritizoval však skutečnost, že nová jednotka vzniká teprve nyní. „Německo v tomto směru není průkopníkem,“ řekl s tím, že podobné skupiny už pracují v USA nebo Izraeli.

Související

Více souvisejících

Německo Německá armáda Bundeswehr Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

před 59 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Angličané si došli pro povinnou výhru nad Srbskem. Přesto měl jejich výkon rezervy

O večerní nedělní duel fotbalového evropského šampionátu v Německu se postarali hráči Srbska a Anglie. Střetnutí začalo už před zápasem, jelikož v ulicích Gelsenkirchenu se mezi sebou střetly fanouškovské tábory obou mužstev a museli zasahovat policisté. Nebylo proto divu, že Evropská fotbalová unie UEFA označila zápas za rizikový a nebyla tak nouze o zvýšená bezpečností opatření. Během samotného duelu k žádnému excesu naštěstí nedošlo. Naopak v něm došlo k jediné brance, kterou v 13. minutě zaznamenal Bellingham. K další změně skóre už nedošlo.

před 1 hodinou

Jason Sudeikis (uprostřed) jako Ted Lasso.

Začalo Euro. Které fotbalové filmy a seriály jsou nejlepší?

Následující měsíc se ponese ve znamení právě započatého mistrovství Evropy ve fotbale. U této příležitosti se podíváme na rozmanitý výběr hraných filmů a seriálů z prostředí nejpopulárnějšího sportu světa. Držíme se čistě osudů ze samotných trávníků a vynecháváme tak snímky tematizující fanouškovské světy, jako například Proč?, Muži v offsidu či Hooligans.

před 1 hodinou

Kim Čong-un se loni setkal s Vladimirem Putinem na kosmodromu Vostočnyj.

Setkání Kima a Putina v KLDR je na spadnutí. Nadšení z toho nejsou ani v Pekingu

Setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una a ruského prezidenta Vladimira Putina se nezadržitelně blíží. Dvě nejsilněji sankciované země zakládají spolupráci, která může mít závažné dopady na konflikt na Ukrajině i na zhoršování napětí mezi hlavními světovými mocnostmi. Nejenže s tímto sbližováním není spokojený Washington, nadšením neskáčou ani v Pekingu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

TrollWall

TrollWall AI překročil hranice Česka a Slovenska, před škodlivým obsahem chrání stále více firem

Slovenský startup TrollWall AI na sebe v Česku poprvé upozornil v předvolební kampani prezidenta Petra Pavla, kdy svojí unikátní webovou aplikací chránil profily na sociálních sítích před škodlivým obsahem a mírnil reputační rizika. Nástroj používaný při ochraně před vulgarismy, nenávistnými projevy a spamem už používá česká policie či armáda i velké korporace. A klientů přibývá i mimo evropský kontinent.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Dmitrij Peskov

Rusové poprvé komentovali výsledky summitu. Peskov promluvil

Moskva se v pondělí poprvé podělila o názor na závěry víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má konference zanedbatelné výsledky, přičemž se podle Ruska ukázalo, že jednání bez něj jsou zbytečná.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Tomáš Řepa (použito se svolením T. Řepy)

Blížíme se k přímému angažmá zemí NATO na Ukrajině, říká expert pro EZ po summitu. Rusům doporučuje se zamyslet

Bezpečnostní expert Tomáš Řepa s Univerzity obrany v Brně v rozhovoru pro EuroZprávy.cz bilancoval možné důsledky mírového summitu ve Švýcarsku, který se konal během uplynulého víkendu. „Největší země světa by se měla zamyslet spíše nad tím, proč potřebuje další území navíc, když jejím obyvatelům se skutečně dobře nežije a mnohá místa jsou spravována mírně řečeno neefektivně,“ říká.

před 9 hodinami

Evan Gershkovich

Rusové už mají termín soudu s Gershkovichem. Začne ještě tento měsíc

Rusko zahájí soud s Evanem Gershkovichem, který je prvním západním novinářem obviněným v Rusku ze špionáže od dob studené války, už příští týden. První stání je naplánováno na 26. června, případ se bude projednávat za zavřenými dveřmi. Informovala o tom ruská agentura RIA Novosti. 

před 10 hodinami

Jaderné zbraně očima expertů. Institut vydal výroční zprávu, zaměřuje se v ní i na Rusko

Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI) v pondělí zveřejnil výroční zprávu s hodnocením stavu jaderného zbrojení, odzbrojení a mezinárodní bezpečnosti. Počet zbraní i modernita se zvyšují, nejvíce zřejmě v Číně. Své odstrašující prostředky rovněž rozšiřují Indie a Pákistán. Situace v USA a Rusku zůstává zhruba stejná. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy