Zákaz pánviček, bund a čistících prostředků? EU stojí před důležitým rozhodnutím

Brusel - Evropský parlament a Rada Evropské unie posuzují návrh na omezení průmyslového užívání perfluorokarbonů, látek, které se vyskytují například v nepromokavých oděvech, teflonových pánvích nebo v čistících prostředcích. Zákaz užívání této látky, který by se už dnes mohl stát skutečností, zatím většina států podporuje.

Evropská unie zvažuje zákaz používání kyseliny perfluorooktanové (PFOA) v průmyslové výrobě. Látka je součástí nepromokavého outdoorového oblečení, je ale známá například také z teflonových pánví.

Zejména při výrobě nepromokavých membrán se používají perfluorokarbony (PFC), tedy skupina látek, která na uhlík neváže vodík, ale fluor. V praxi funguje tak, že membrána dokáže propustit vlhkost ven, dovnitř ale nikoliv. Díky tomu se z lidského těla může odpařovat pot, zároveň ale zůstane při dešti suché. 

Ve zprávě Evropské komise, která byla zveřejněna na jejím webu, se dále uvádí, že kyselina perfluorooktanová, její soli a látky související s PFOA, mají některé specifické vlastnosti, například vysokou odolnost proti tření, dielektrické vlastnosti, odolnost proti teplu a chemickým látkám a nízkou povrchovou energii.

Perfluorokarbony jsou navíc tepelně stabilní a obsaženy prakticky ve všem kolem nás. Najdeme je proto nejen v bundách, ale i kalhotách, stanech, taškách, kobercích, nádobí a dalších předmětech každodenního užití. Mají ale i své stinné stránky, velmi dlouho se totiž rozkládají. Hromadí se v přírodě, ve vodě, vzduchu a zůstávají zde stovky let. A právě to Evropské unii vadí.

Nebezpečné jsou tyto látky i pro člověka. Jde totiž o toxické látky, které se dostávají do lidského těla. Evropská unie proto zvažuje jejich zákaz, který následně přejde do zákonů evropských zemí. Poté budou mít členské státy 36 měsíců na to, aby se novému nařízení přizpůsobily. A zatím se zdá, že rozhodnutí o omezení používání těchto látek členské státy schválí. V průběhu tří měsíců, kdy byla možnost vznést proti návrhu námitky, totiž žádná z politických skupin námitky nevznesla.

O toxicitě látek se ví už 30 let

První pochybnosti o PFOA se objevily už v 80. letech minulého století, kdy farmáři Wilburovi Tennantovi ze Západní Virginie začal záhadně hynout dobytek. Jeho pozemek se nacházel vedle pozemku firmy DuPont, která na něj ukládala odpad z výroby. Firma podle deníku New York Times tvrdila, že její chemický odpad je zdravotně nezávadný, následně se ale místní potok se změnil v toxické splašky.

Společnost byla největším zaměstnavatelem v okolí a látku, jejíž detekce byla komplikovaná, používali ve výrobě již v 50. let minulého století. Výsledky zjištěné kontaminace ale byly alarmující. Do řeky Ohio se totiž dostaly tisíce tun kyseliny perfluorooktanové, které mohly prosakovat i do podzemních vod.

Následně se zjistilo, že látka způsobuje u lidí a zvířat zvětšení jater a hromadí se v organismu. Objevilo se také podezření, že může sloučenina poškozovat plody těhotných žen a spouštět rakovinné bujení. Skandál nabral celosvětový rozměr, na základě kterého společnost DuPont v roce 2015 přestala vyrábět produkty s PFOA. Rozhodnutí následovaly i jiné společnosti, Adidas, Nike nebo Puma se rozhodly odstranit perfluorokarbony z jejich obuvi a oděvů a nedávno si na tom postavily poměrně rozsáhlou kampaň.

Řada firem již tak s touto látkou nepracuje a neustále hledá možné alternativy, jiné ale budou teprve muset přijít na to, jak zachovat kvalitu a nejlépe i cenu s využitím jiných materiálů. Kupříkladu nejrozšířenější technologie co se nepromokavosti týče, Gore-Tex, tuto látku používá dodnes, a její nahrazení bude stát nemalé peníze, které následně zaplatí kupující.

Situace ale nebude ve všech oblastech tak horká. Například v případě kuchyňského nádobí se bez ní dá poměrně lehce obejít, což potvrzuje ředitel oddělení jakosti společnosti Tescoma Vladislav Vaculík. "V roce 2016 jsme si nechávali dělat studii, jestli se v našich výrobcích tyto látky vyskytují. Teoreticky se mohou přidávat do papírových věcí nebo do nástřiků na antiadhezní povlaky, jako je teflon apod. V našich výrobcích se ale tyto látky nevyskytují," uvedl pro EuroZprávy.cz.

Dodal, že pokud Evropská unie nová zákaz schválí, společnosti budou muset prověřit všechny výrobky a přijít s adekvátní náhradou, která by ale neměla být problematická, jak dokazuje příklad Tescomy. Pokud však firmy vyrábějící sortiment nejrůznějšího druhu narazí na problém, kdy nebude možné kyselinu perfluorooktanovou ničím nahradit, spotřebitelé se bez těchto výrobků budou muset obejít.

Související

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) obuv oděvy Toxický odpad

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 43 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy