Britové za války stavěli tajnou zbraň. Místo "paprsku smrti" nakonec našla uplatnění jinde

HISTORIE - Zatímco dnes je radar používán k odhalování dráhy letu každého komerčního letadla na světě, původně měl mnohem smrtonosnější význam. Vznikl během britských snah vynalézt tzv. „paprsek smrti“. Ačkoliv k tomu nikdy nedošlo, Britové nemuseli smutnit. Radar jim pomohl vyhrát bitvu o Británii.

Britská vláda se v roce 1930 obávala, že Hitlerovi se podařilo vyvinout „paprsek smrti“ a nechtěla zůstat pozadu. Proto nabídlo tisíc liber prvnímu muži, který by dokázal zabít ovci z 100 yardů pomocí elektromagnetická energie. Nikdo se k ceně nepřihlásil. Ministerstvo požádalo prominentního fyzika Roberta Watson-Watta v lednu 1935, aby zjistil, zda je možné „paprsek smrti“ vytvořit.

Watson-Watt zjistil, že zabíjet rádiovými vlnami na bázi „paprsku smrti“ není možné. Zvěsti, že Německo má tuto technologii k dispozici, odmítl. Jeho výzkum ale nebyl jen vyvracením falešných, poplašných zpráv. „I když nebylo možné zničit letadla pomocí rádiových vln, mělo by být možné je odhalit pomocí radiové energie odražené zpět od trupu letadla,“ napsal. Watson-Watt měl s tímto odhalováním zkušenosti – jako meteorolog pomocí rádiových vln lokalizovat bouřky a varoval před nimi letadla. Nyní musel najít způsob, jak varovat před tou nejhorší možnou bouřkou – smrtonosnou bouřkou letecké moci nacistického Německa. A ten způsob on našel v podobě radaru.

Němci znali radar ještě před Brity. Poprvé byl radarový systém patentován Němcem Christianem Hulsmeyerem v roce 1904. Přesto se radar stal tajnou zbraní Británie, a to díky důkladné práci týmu Watson-Watta, který byl jmenován ředitelem výzkumné stanice Bawdsey v roce 1936,  rok po svém prvním úspěšném testu. Zde došlo k vytvoření prvních radarových věží, které sledovaly letadla nejprve na krátkou vzdálenost a zanedlouho na vzdálenost až 100 mil.

Tým pracoval rychle. V roce 1937 byly vybudovány tři plně vybavené radarové stanice na jižním pobřeží Anglie, a před vypuknutím války se jejich počet zvýšil na 19. Němci netušili nic o Dowdingově systému, největším systému vzdušné obrany na světě té doby, jehož jádrem byly radary schopné detekovat útočící letadla nacházející se ve výškách, do kterých protivzdušné zbraně nedosáhly.

Díky propojeným stanicím byli radaroví operátoři v jižní Anglii schopni odhalit nacistické letecké útoky, zatímco německé letectvo se ještě formovalo nad letišti ve Francii. Díky předběžnému varování mohly posádky RAF zadržet překvapené německé piloty. „Není pochyb, že vyhrál Bitvu o Británii pro nás,“ řekl tvůrce Watson-Wattovi sochy, Alan Herriot. „ Byli bychom v pořádných problémech, kdyby Luftwaffe prorazily v jakémkoliv množství – byli vždycky překvapeni, že RAF byli na správném místě ve správný čas,“ řekl Herriot stanici BBC.

Skotské noviny Daily Record nazvaly Watson-Watta jedním z největších skotských válečných hrdinů. Za své zásluhy byl odměněn rytířským řádem v roce 1942. Watson-Watt, který zemřel v roce 1973 ve věku 81 let, nebyl ale se svým vynálezem vždy spokojen. Když byl pomocí radaru zadržen za překročení rychlosti, měl prý říci: „Můj Bože, kdybych býval věděl, co s tím budou dělat, nikdy bych to nevynalezl.“Jeho vynález nicméně neukončil hledání paprsku smrti – v Japonsku v roce 1945 vynalezli prototyp, který byl schopen zabít králíka pomocí mikrovln, píše server Wired.

Související

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Více souvisejících

Velká Británie II. světová válka Luftwaffe Radar Robert Watson-Watt

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy