Sexuální zvrhlík, který předpověděl pád Bastily. Kdo byl Markýz de Sade?

Markýz de Sade je znám pro své specifické sexuální choutky a literární tvorbu ve stejném stylu. Málokterý šlechtic strávil tolik času útěky či ve vězení jako on. To ale není to jediné, čím se kontroverzní spisovatel 18. století proslavil.

Dětství

Donatien Alphonse François de Sade se narodil v červnu roku 1740 v paláci Condé. Jeho matka, Marie-Éléonore pocházela z rodů Condé-Bourbonů, proto Donatien vyrůstal v paláci Condé. Jeho matka doufala, že se Donatien spřátelí s mladým princem Louisem Josephem de Bourbon. Donatien se o něho ale nezajímal a po konfliktu byl poslán na výchovu k jeho strýci, abému de Sade. Donatiena vychovalo služebnictvo, které mu splnilo každé přání. Už od dětství se Donatien začal projevovat jako svéhlavé a rozmazlené dítě.

Válka a manželství

V patnácti letech se přidal do francouzské armády, kde začal jako podporučík. Později se stal plukovníkem a dostal se do vedení pluku dragounů. S nimi se zúčastnil sedmileté války. Po jejím skončení v roce 1763 se Donatien rozhodl z armády odejít.

Protože jeho situace nebyla příliš příznivá, potřeboval si najít ženu s bohatým věnem. Začal se dvořit dceři smírčího soudce de Montreille, který mu však svou nejmladší odmítl vydat. Místo toho nabídl de Sademu sňatek s jeho nejstarší dcerou Renée-Pélagie de Montreuil. S ní měl de Sade dva syny a dceru. 

První problémy

De Sade byl neklidný a již v prvním roce sňatku způsobil první skandál. Pozval si prostitutku. To by sice nebyl takový problém, ovšem de Sade se nespokojil s obvyklými službami, místo toho ji bičoval. Ta se pak obrátil na policii a de Sade za to strávil patnáct dní ve vězení, propuštěn byl na rozkaz krále Ludvíka XV.

Po několik let později něco podobného provedl žebračce, která později utekla a všechno řekla veřejnosti.  Obvinění bylo sice později staženo, de Sade však stejně na několik měsíců skončil ve vězení.

Největším z těchto skandálů byla orgie, kterou pořádal v roce 1772 v Marseille. Orgie se účastnil on, jeho sluha a pět žen. K potěšení si pomáhal bičíkem, problémem však bylo to, že přitotrávil dvě prostitutky kantharidinem, který se používal jako afrodiziakum.

Markýz trávil dlouhou dobu cestováním po Itálii, když vyšly najevo jeho další zvrhlosti. Pokusil se utéct spravedlnosti ve Francii, ovšem jeho tchýně, která měla dost jeho potíží, zařídila, aby byl zatčen v Itálii. V italském vězení de Sade strávil přibližně pět měsíců. Později se vrátil na svůj zámek v La Coste. než byl dopaden a odsouzen.

Vězení a revoluce

De Sade byl odsouzen k pobytu ve vězení Vincennes. Při přepravě sice utekl, ale později byl dopaden. Tam však strávil jen několik měsíců, než byl na začátku roku 1782 kvůli špatnému zdraví přesunut do vězení v Bastile.

V období předrevolučních nepokojů 2. července 1789 de Sade křičel z okna. Vyzýval davy, aby napadly a dobily Bastilu. To samozřejmě nepotěšilo vedení věznice. Prý křičel: „Vraždí tu vězně!“ Dva dny po tom byl přemístěn do ústavu pro duševně nemocné v Charentonu kousek od Paříže. K pádu Bastily, který začal Velkou francouzskou revoluci, došlo dvanáct dní po tomto markýzově výstupu.

O necelý rok později byl propuštěn a jeho manželce se podařilo nechat se s ním rozvést. De Sade se pokusil vydělat si psaním, ale nebyl v tom příliš úspěšný. Později se jako „Občan de Sade“ přidal k Národnímu konventu, kde se dostal k poměrně vysokým pozicím.

Návrat do Charentonu

V roce 1801 přikázal Napoleon zatknout autora knih Justine a Juliette. Tím nebyl nikdo jiný než de Sade. Původně ho poslali do vězení Sainte-Pélagie, jeho rodina se později do problému vložila a de Sade se vrátil do Charentonu, kde zůstal až do své smrti.

Dílo

De Sade psal romány, které byly označovány různými styly, často jako pornografie. Mezi jeho nejznámější díla patří Justine, Juliette a 120 dní sodomy. V knihách se věnuje sexualitě, náboženství, zákonům i genderu. Měl ambiciózní snahy ukázat temnou stran lidstva, ale obvykle spadal do stereotypu sexuálních aktů a jeho ospravedlnění.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

historie Francie knihy sex Markýz de Sade

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Netanjahu dosáhl takové rovně genocidy, že by mu ji záviděl i Hitler

Dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. V reakci na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Erdogan prohlásil, že pokud jde o genocidu, dosáhl izraelský premiér takové úrovně, že by mu ji záviděl i nacistický diktátor Adolf Hitler. Informovala o tom turecká agentura Anadolu.

před 40 minutami

MS v hokeji

Slováci nedali Kazachům šanci a porazili je 6:2, Finové si s Brity pohráli jako kočka s myší

Stejně jako v sobotu, tak i v neděli je na letošním hokejovém světovém šampionátu na program hned dvanáct zápasů. Hned polední zápas v Ostravě zajímal především naše východní sousedy Slováky, kteří opět zaplnili Ostravar Arenu. V ní viděli dominantní výkon svých miláčků, kteří nastoupili na Kazachy už v první třetině takovým způsobem, že na ně asijský soupeř nedokázal adekvátně odpovědět a nakonec prohráli vysoko 2:6. Vysokou prohru na rozdíl od jejich prvního zápasu s Kanadou si odnášejí z poledního nedělního zápasu i Britové, když je Finsko porazilo jasně 8:0. 

před 1 hodinou

Jan Bartošek

Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvažuje o podání žaloby v souvislosti s výroky, kterými byl minulý týden na sněmovní schůzi terčem ze strany předsedy SPD Tomia Okamury. Okamura na řečnickém pultíku Bartoška označil za "novodobého Hitlera".

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pásmo Gazy

Počet obětí války v Gaze stoupl na 35 tisíc

Na 35.034 stoupl počet obětí války v Pásmu Gazy, která trvá již více než sedm měsíců. Uvedlo to v neděli tamní ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem. Většina z obětí byli civilisté, informuje agentura AFP.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační foto

Poláci trápili obhájce bronzu z Lotyšska, USA si poradily s Němci. Dánové s přehledem přejeli Rakousko

Ostravská skupina letošního mistrovství světa v ledním hokeji měla hned ve druhý hrací den blízko k senzaci, o kterou se postarali málem nováčci z Polska. Tato země, která se v elitní divizi MS objevila po dlouhých 22 letech, totiž zaskočila hokejisty Lotyšska obhajující na tomto šampionátu bronzové medaile. V tomto utkání se skóre přelévalo ze strany na stranu, až se za stavu 4:4 šlo do prodloužení, v němž rozhodl Daugavinš. Daleko jednoznačnější duel se v Ostravě hrál v sobotu večer, kdy si Američani spravili chuť po předešlé porážce se Švédy vysokou výhrou 6:1 nad Německem. Podobně jednoznačný duel se odehrál v sobotu odpoledne i v pražské skupině, kde Dánové přehráli Rakousko 5:1. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

před 12 hodinami

před 18 hodinami

včera

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

Češi slaví druhou výhru. K obratu proti tvrdým Norům zavelel jubilant Červenka, jenž vyrovnal Jágra

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3. 

včera

Vlna veder decimuje Mexiko. Rekordy pokořeny v 10 městech, včetně Mexico City

V pátek úřady v Mexiku hlásily rekordně vysoké teploty v deseti městech, včetně toho hlavního. Současná vlna veder způsobila celostátní výpadky elektřiny a ohrozila energetickou síť.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy