Erich Mielke: Mistr hrůzy u poválečné tajné policie Stasi

HISTORIE - Hlavní tajnou službou ve Východním Německu byla ve druhé polovině 20. století "Stasi". V jejím čele stanul v roce 1957 kovaný komunista Erich Mielke. Ten zůstal celý svůj život věrný komunistické myšlence, působil v Sovětském svazu a účastnil se i španělské občanské války. V tehdejší NDR vytvořil systematickou síť donášení a špiclování. Heslo Stasi znělo "Štít a meč strany".

Erich Mielke se narodil v roce 1907 do dělnické rodiny. Otec byl chudým tesařem a jeho matka krejčová zemřela čtyři roky po narození Ericha. Jeho osoba je zářným příkladem, že prostředí formuje osobnost a charakter daného jedince – jeho rodiče patřili k zakladatelům Komunistické strany Německa. Erich vstoupil do téže strany v roce 1925.

Zapáleným komunistou byl Erich po celý svůj život, v letech 1928-1931 působil jako reportér komunistických novin Rudá Vlajka, byl členem i ozbrojené složky strany T-Apparat. V řadách těchto složek spolu s kolegou Erichem Wichertem zastřelili policisty Paula Anlaufa a Franze Lenka. Incident se odehrál 9. srpna roku 1931. Anlauf byl jedním z policejních velitelů, kterého němečtí komunisté přímo nesnášeli – jeho jednotky totiž velmi často rozháněly nepovolené demonstrace komunistů.

Nejprve spáchal vraždu, poté šel bojovat do Španělska

V reakci na tuto událost Erich Mielke nejprve uprchl do Sovětského svazu, kde se krátce před druhou světovou válkou vyučil na Leninově škole. Za uprchlého Mielkeho byli v Německu potrestáni tři jiní komunisté – všichni byli popraveni. Následně se jako Fritz Leissner účastnil španělské občanské války, kde se ve vojenské hierarchii vyšplhal až na politického důstojníka, byl zodpovědný za průběh stalinských čistek v mezinárodních brigádách.

Po španělské epizodě se pod dalším krycím jménem, tentokrát jako Richard Hebel, uchýlil do Belgie a poté do Francie. Ve válečných letech 1940 až 1943 se Mielke podílel na ilegálním vedení komunistické strany ve Francii, později byl zatčen a po propuštění se zdržoval na území pozdější francouzské a americké zóny v Německu. Po válce se navrátil do Berlína a stal se z něho velitel policejní inspekce. Navíc byl zaúkolovaný ze Sovětského svazu, aby vybudoval bezpečnostní síly, které by prosadily dominanci komunistů v sovětské okupační zóně.

V roce 1947 dva němečtí policisté poznali v Milkem vraha z let třicátých a informovali o jeho přítomnosti v Německu velitele kriminální policie v Západním Berlíně. Tamější prokurátor skutečně nařídil případ otevřít, na základě starých záznamů o vraždě se podařilo nashromáždit důkazy o vině Ericha Mielkeho, mělo proběhnout jeho zatčení. Do vyšetřování se však zapojili sovětští zástupci, kterým se zákulisními hrátkami podařilo všechny dokumenty, vztahující se k vraždám policistů, zabavit. Následně je předali přímo Mielkemu, který si je uložil do svého trezoru.

Štít a meč strany disponoval nepřeberným množstvím informací

Kariéra kovaného komunisty se rozvíjela i dál. Stal se vedoucím oddělení pro policii a justici při Ústředním výboru Komunistické strany Německa. V roce 1950 se pak stal jedním ze státních tajemníků ministerstva státní bezpečnost a velitelem ministerstva – „Stasi“ – se stal o sedm let později. Šéfem Stasi byl až do pádu komunismu ve Východním Německu v roce 1989. Od roku 1980 získal hodnost armádního generála.

Oficiálně byl tak Mielke mužem č. 2 v mocenské hierarchii Východního Německa. Jedničkou byl Erich Honecker, generální tajemník východoněmeckých komunistů. Mielke, jakožto šéf tajné služby a rozvědky, nicméně disponoval nepřeberným množstvím informací – jak o svých protivnících, tak spojencích. Mielka lze bez ostychu nazvat jedním z největších „špiclů“ Východního Německa. Mottem organizace Stasi se stalo spojení „Štít a meč strany“.

Východoněmecká Stasi měla přes 170 tisíc informátorů

Ze jeho vedení čítala Stasi kolem 85 tisíc zaměstnanců a 170 tisíc informátorů. Říká se, že v každém veřejném úřadě byl za Mielkeho vedení alespoň jeden informátor Stasi. Štvavým kampaním a zastrašování ze strany Stasi podlehly desetitisíce občanů, které skončily ve věznicích. Z vedení rozvědky odstoupil Mielke s ostatními členy vlády NDR dne 7. listopadu 1989. Ministerstvo státní bezpečnosti bylo nahrazeno Úřadem pro národní bezpečnost. Přesvědčený komunista byla ze strany vyloučen v prosinci roku 1989.

Za vraždu policistů ze třicátých let byl na základě spisů z jeho osobního trezoru odsouzen až v roce 1993. Měl si odpykat šest let v žaláři. Nakonec však byl už v roce 1995 podmínečně propuštěn ze zdravotních důvodů. Zemřel v berlínském pečovatelském domě v roce 2000 ve vysokém věku – bylo mu 92 let. Za svého života Mielke holdoval sportu, alkohol a cigarety mu naopak nic neříkaly. Jeho vášnivou zálibou byl lov a honitba, na které ho často doprovázeli sovětští kolegové.

Související

Více souvisejících

Německo ndr Stasi komunisté Erich Mielke

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy