Země V4 a Beneluxu jednaly o uprchlících, neshody jsou zjevné

Varšava - V polské metropoli se dnes konala schůzka šéfů vlád zemí Beneluxu (Belgie, Nizozemska a Lucemburska) a visegrádské čtyřky (V4). Český premiér Bohuslav Sobotka už před zahájením rokování uvedl, že čeká spor o přerozdělování uprchlíků v rámci EU na základě povinných kvót.

"S Beneluxem budeme hovořit o tématech, která nás spojují, ale chceme také otevřeně hovořit o tématech, která nás rozdělují," řekl Sobotka před schůzkou. "Nepočítám s tím, že by Česká republika měla měnit postoj. Nejsou pro to žádné racionální důvody," dodal ke sporu ohledně migračních kvót.

"Jsme všichni součástí Evropské unie, ale V4 má za sebou jiný historický a politický vývoj než Benelux, neměli jsme kolonie v zemích, kde nyní převažuje islám. Téma migrace bude předmětem diskuse - asi by nebylo normální, kdybychom toto téma, které nás dnes asi nejvíce rozděluje, vynechali," míní český premiér.

Nepředpokládá, že by Česká republika či V4 měly změnit svůj postoj k otázce, která nejsilněji rozděluje Evropu, a to je trvalý mechanismus přerozdělování uprchlíků, takzvané kvóty. "To je špatná cesta, budeme se snažit vysvětlit kolegům z Beneluxu, proč V4 nesouhlasí s tím, aby součástí budoucí migrační politiky v Evropě bylo povinné přerozdělování či otázka kvót," objasnil Sobotka.

"Přestože názory (na migraci) byly velice rozdílné, sblížili jsme se více, než jsem čekal. Došlo k pokojnému nepochopení odlišných názorů," prohlásil po jednánín maďarský premiér Viktor Orbán. "Nechceme měnit své kulturní zvyklosti, na rozdíl od těch, co žijí v barevnějším světě," dodal.

Povzbudivé styčné body vidí Orbán ve shodném pohledu na potřebu chránit vnější hranice EU a na potřebu od počátku rozlišovat mezi migranty a uprchlíky či na seznam bezpečných zemí, kam lze běžence vracet.

"Je důležité spolu hovořit, i když nesouhlasíme," poznamenal šéf lucemburské vlády Xavier Bettel - a spolu se svým belgickým kolegou Charlesem Michelem připomněl i základní význam demokracie a právního státu v Evropské unii, aniž se přímo zmínil o kontroverzní politice šéfa maďarské vlády či polského kabinetu premiérky Beaty Szydlové.

"Evropská unie bude mít budoucnost jen tehdy, pokud dokážeme udržet 27 států pohromadě. Vyžaduje to přestat dávat na stůl témata, která nás rozdělují," apeloval slovenský premiér Robert Fico. "Velice si přeji, aby budoucnost EU nemaloval jen francouzsko-německý motor, ale aby ji narýsovala celá sedmadvacítka," dodal. K tématu vícerychlostní Evropy dodal, že hlubší integrace zemí s eurem je nevyhnutelná, avšak je důležité, aby se ostatní mohli přidat.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka visegradská čtyřka EU (Evropská unie) uprchlíci Viktor Orbán Robert Fico Beata Szydlová Belgie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy