Poláci sázejí v boji s EU na hrdost, zemi hrozí společenská polarizace, míní analytička

Varšava - Polsko možná stojí na křižovatce dějin. Tato dlouhodobě silně proevropská země se dostala do křížku s Evropskou unií kvůli přijímání uprchlíků a EU pronesla vážné výhrůžky. Podle analytičky tak teď vážně hrozí, že se polská společnost bude velmi silně polarizovat.

Evropská unie dala Polsku ultimátum: Naši sousedé mají měsíc na to, aby upustili od plánovaných změn v soudnictví. Brusel by schválení reforem považoval za něco, co je v rozporu s právem, Polsku hrozí ztráta jeho hlasovacího práva v Evropské radě. Podle analytičky z polské Akademie věd Anny Gromadové EU nikdy nesáhla po takové "jaderné možnosti" pro nějaký stát Unie. 

Gromadová míní, že je otázkou, zda takový vnější tlak nějak ovlivní reálného lídra země, předsedu vládní stran Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského. Je třeba si jen vzpomenout, co ho přivedlo k moci. 

V den, kdy reformy odhlasoval Parlament, na situaci reagoval úhlavní nepřítel Kaczyńského, předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten změny odsoudil. Tusk se bojí zejména o poškození reputace Polska v zahraničí. Podle něj by reforma zruinovala už tak poškozenou pověst polské demokracie. 

Analytička dodává, že Polsko je podobně jako postkoloniální země citlivé na to, co si o něm západ myslí.To platí zejména pro voliče střední třídy, tedy pro ty, kteří pravděpodobně volí opoziční stranu Občanská platforma. Tuto "úzkost" teď vládní PiS zcela odhodila. Strana se dostala k moci v roce 2015, pomohla ji volební hesla jako "Polsko se staví z kolen" a další podobné slogany, které apelovaly na národní hrdost. Strana cílila zejména na své tradiční voliče, kteří jsou spíše starší a žijí v menších městech a na vesnicích, stranu volila i část mladých. 

Nyní se zdá, že PiS využije nátlaku Bruselu a na vlasteneckou kartu a kartu suverenity vlastní země bude hrát o to víc. Cílem je ukázat lidem, že Poláci mají legitimní a suverénní moc. První vlaštovky vypustil polský ministr spravedlnosti na adresu prvního místopředsedy Komise Timmermanse. "Žádám pana Timmermanse, aby přestal se svou drzostí a arogancí, když mluví o Polsku a o Polácích. Poláci kategoricky požadují respekt."

Liberální a progresivní strany se podle analytičky mýlí, když si myslí, že PiS zastaví odvolávání se na pověst v zahraničí. Spíše je to prý vítr do pomyslných plachet strany. Střet mezi konzervativní většinou a polskými prounijními progresivisty akorát zesiluje polarizaci polské společnosti. 

Polsko na tom není jako Velká Británie, kde se v roce 2001 účastnilo voleb jen 59 procent voličů a kdy se mluvilo o "krizi participace". Volební účast Poláků se tradičně pohybuje v rozmezí od 40 do 55 procent voličů. PiS bylo v roce 2015 zvoleno 5,7 miliony lidí, což v přepočtu znamená 19 procent oprávněných voličů. Pětinu národa prý tvoří pravidelní voliči, pětinu ti, kteří volit nechodí a tři pětiny, kteří chodí čas od času. Poslední skupina voličů, pokud jde volit, hlasuje pro centristické strany. Tito voliči jsou ale věčnými šarvátkami a politickými boji tak unaveni, že nakonec volit nejdou. 

Sankce ze strany EU prý mohou výrazně přispět k tomu, že polská společnost se bude polarizovat podobně, jako v USA při prezidentské volbě nebo ve Velké Británii při hlasování o brexitu. 

Podle analytičky je ale Polsko jednou z nejvíc proevropsky naladěných zemí v Unii.Lidé se v průzkumech veřejného mínění až z 80 procent vyjadřují pochvalně na adresu EU. Jak je ale vidět, polská náklonnost není bezbřehá. Pokud se totiž zaměříme na otázku uprchlické krize, solidárnost s Unií je ta tam. Přes 51 procent respondentů v jednom z průzkumů uvedlo, že raději opustí EU, než že by jejich stát musel přijímat uprchlíky. Hrozby EU povedou k silnější polarizaci, strach to bude ještě zesilovat. Většinou má větší mobilizační sílu než naděje nebo ochrana statu quo. Proto strach obě strany využívají. PiS využívá strachu z muslimských uprchlíků, opozice se bojí odchodu z EU.

Související

Donald Tusk

Polsko překazilo sabotáže, řekl Tusk. Upozornil na další ruskou hrozbu

Polsko v posledních měsících překazilo sabotáže i pokusy o založení požárů, uvedl v pondělí bez dalších podrobností polský premiér Donald Tusk. Varoval také před ruskými zásahy do červnových eurovoleb. Varšava podle něj dá na činnost tajných služeb dalších 100 milionů zlotých. 

Více souvisejících

Polsko Soudnictví EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy