"Byli to bezproblémoví kluci." Lidé z Ripollu nechápou, jak se z jejich sousedů stali teroristé

Barcelona - Teroristé z Katalánska neodpovídali obvyklému profilu lidé, kteří v posledních letech spáchali útoky v Evropě. Obyvatelé města Ripoll, kde atentátníci žili, nechápou, jak se tito mladí lidé mohli zradikalizovat.

"Byli to kluci, kteří mluvili perfektně katalánsky, vychodili tady školy, měli dobré známky a neměli žádné problémy," uvedla Maria Vilaltaová ze zastupitelstva ripollské radnice.

Možné vysvětlení nabízí Manuel Gazapo, ředitel institutu pro národní bezpečnost. "Prvním faktorem je jejich věk, byli mladší než teroristé obvykle bývají, a proto byli tvárnější," domnívá se Gazapo. Druhým faktorem je podle něj jejich původ. Řada z nich se narodila v Maroku.

"Říká se, že byli integrovaní, ano, ale nepřestali patřit k menšině, které hrozí vyloučení ze společnosti. Pak stačí malý incident, aby byli náchylní k obalamucení," tvrdí Gazapo. Dodal, že integrací není definitivně vyhráno, a naopak, když je "chlapec vyloučen" ze společnosti, neznamená to podle Gazapa, že "půjde a někoho zabije".

"Ano, vyrostli jsme tady a neměli jsme problémy se soužitím, ale jsme a vždy budeme maurové," řekl listu El País bratranec dvou členů rozprášené teroristické buňky Rašíd. "Ve škole jsme byli maurové a holky s námi nechtěly chodit. A dospělí si myslí, že prodáváme hašiš," dodal Rašíd. Podle něj hrál hlavní roli imám Es Satty. "Velmi ingeligentní chlápek tě přesvědčí za půl hodiny. Zbaví tě strachu, a to je to hlavní," tvrdí Rašíd.

Deník El País přinesl vyjádření dvou příbuzných teroristů, které se imám také snažil zradikalizovat, ale ti ho odmítli. "Chtěl si se mnou povídat, začal mi vykládat, že poslouchat muziku je špatné a nevím, co ještě...," řekl v pondělí bratranec jednoho z pěti teroristů, které policie v pátek zastřelila v Cambrilsu. Imám ho už pak nekontaktoval.

Deník El País si položil otázku, proč tito lidé nekontaktovali úřady, když měli podezření, že imám se snaží radikalizovat mladé. "Protože jsme nevěřili, že dojde tak daleko. Nevím, prostě si nikdo nedovedl představit, že tito chlapci můžou udělat něco takového," uvedl jeden z příbuzných teroristů.

V městečku Ripoll vládne nyní velmi smutná atmosféra a lidé jsou v šoku. Někteří řekli, že mezi tamními obyvateli se narušila důvěra.

Související

Teroristický útok v Barceloně: Dodávka najela do davu lidí (17. srpna 2017): Španělská policie pátrá podle tamních médií po čtyřech mužích. Tři z nich se narodili v Maroku. Čtvrtý muž Moussa Oukabir, který pravděpodobně řídil dodávku, s níž zabil v Barceloně 13 lidí, se narodil ve Španělsku. Má ale marocké občanství. Podle televize RTVE je to bratr jednoho ze zadržených Drisse Oukabira. Kromě Oukabira hledá policie jeho známé Mohameda Hychamiho a Younese Abouyaaqouba, kteří stejně jako Oukabir žili ve městě Ripoll. Čtvrtým hledaným je Said Aallaa z obce Ribes de Freser (asi 120 kilometrů severně od Barcelony). Je jim od 17 do 24 let, informují španělská média.

Španělskem otřásá skandál. Mozek masakru v Barceloně byl konfidentem agentů

Šéf teroristické buňky, která spáchala před dvěma lety atentáty v Barceloně a dalším katalánském městě, byl zřejmě informátorem španělské tajné služby. Tvrdí to místní deník Público. V úterý zveřejnil kopie výpisů z tajné emailové schránky, kterou podle deníku používala tajná služba. Informace způsobila velký rozruch, katalánská vláda žáda po Madridu vysvětlení a tamní separatistické strany požadují vznik parlamentní vyšetřovací komise.
Francouzská policie

Francie pozatýkala několik teroristů, měli vazby na útočníky z Barcelony

Paříž - Francouzská policie dnes zatkla na různých místech země šest členů čečenské komunity, z nichž některé podezírá z vazeb na strůjce loňských atentátů v Barceloně a dalším katalánském městě Cambrils. Informoval o tom francouzský rozhlas France Info s odvoláním na francouzskou policii. Katalánský deník El Periódico ale později uvedl, že není jisté, zda zadržení jsou Čečenci. Podle tiskové agentury EFE jsou z vazeb na strůjce útoků v Barceloně podezřelí dva ze zadržených.

Více souvisejících

Teroristický útok v Barceloně: Dodávka najela do davu lidí (17. srpna 2017) Španělsko Terorismus Maroko Younes Abouyaaqoub (terorista z Barcelony)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO cvičí poblíž ruských hranic. Připravují se na válku, soptí Kreml

Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí, Marija Zacharovová, v sobotu označila čtyřměsíční vojenská cvičení NATO, známá jako Steadfast Defender, za důkaz toho, že Severoatlantická aliance se připravuje na potenciální konflikt s Ruskem.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy