Totalitu nemusíme rozpoznat. Může se tvářit zcela jinak, než režim KLDR nebo samozvaný IS, říká odborník

Brusel - Evropa si dnes připomíná oběti totalitních a autoritářských režimů. Podle politiků a odborníků nemůžeme brát svobodu za samozřejmou věc, riziko totalitarismu stále trvá. Nemusí však mít podobu nacismu nebo diktatury v Severní Koree.

Dnes si Evropa připomíná památku obětí nacismu a stalinismu. Tzv. Black Ribbon Day (Den černé stuhy) zavedl Evropský parlament v roce 2009 jako Den vzpomínky na oběti všech totalitárních a autoritářských režimů. Podle britského deníku Independent je letos tento den význačný zejména proto, že všude na Západě pozorujeme vzestup krajně pravicových uskupení.

"Každý rok činí globální záležitosti tento den relevantní a smysluplný, člověku připomíná ponižující ponaučení z minulosti," prohlásil pro The Independent Wojciech Kozłowski, programový ředitel střediska Witold Pilecki pro totalitní studia ve Varšavě. Zároveň varuje, že příští totalitarismus nemusí mít podobu takových režimů, jako je nacismus nebo stalinismus a bude tak těžké rozpoznat jeho skutečný nástup.

"Nepochybně zde riziko nástupu totalitarismu je," říká. "Naděje, že zotročíte nějakou skupinu lidí, vytěsníte nebo vyloučíte ostatní, nastolíte nového člověka v nové společnosti - ať už pod praporem nějakého náboženství nebo ideologie - nikdy neusíná," dodává. Vysvětluje, že nová diktatura nemusí mít podobu Islámského státu nebo režimu KLDR. Jisté však je, že za takovým režimem bude stát nějaký člověk nebo skupinka lidí, která bude cílit na jinou skupinu lidí. Takové riziko hrozí z podstaty lidské přirozenosti - touha po moci a dominanci tu je odjakživa. 

Vývojem je znepokojený také belgický politik a předseda liberální frakce v Evropské parlamentu Guy Verhofstadt. 

"Žijeme v době významných politických otřesů a demokracie čelí celé řadě faktorů po celém světě," říká pro deník někdejší belgický premiér. "Stačí se podívat na vzestup neonacistických hnutí ve Spojených státech, erozi demokratických institucí v Polsku a v Maďarsku, kterou má za následek autoritářská vláda. To nám ukazuje, že nemůžeme brát svobodu a vládu práva za samozřejmost," dodává. 

Polsko je kritizováno za tamní reformu soudnictví, vláda Viktora Orbána v Maďarsku zase čelí tlaku kvůli "potlačování občanské společnosti" kvůli pokusům o zavření liberální univerzity v Budapešti. 

Podle Verhofstadta, který také vede parlamentní skupinu, jež má na starosti brexitové vyjednávání, hraje Evropská unie klíčovou roli v prevenci totalitarismus. "Ty základní hodnoty musí být opatrované, musí se za ně bojovat. Evropská unie, která mírovou cestou stmelila náš kontinent, například cestou demokratických institucí, má v tom klíčovou úlohu," uvedl. 

"Kvůli milionu lidem, kteří trpěli pod nadvládou autoritářského režimu v minulosti, jsme povinni bojovat o zajištění svobody v Evropě pro budoucí generace," uzavírá svou úvahu. 

Související

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Guy Verhofstadt evropa evropský parlament

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Turecko sdělilo podmínky, za jakých obnoví obchod s Izraelem

Turecko obnoví obchod s Izraelem až v případě trvalého příměří v Pásmu Gazy a neomezeného přísunu humanitární pomoci do této palestinské enklávy, uvedl v pátek turecký ministr pro obchod Omer Bolat. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy