Uprchlíci skončí na ulici. Azylový status jim bezpečí nezajistí

Londýn - Získat azyl je cílem většiny uprchlíků. Znamená to, že získají právní ochranu a nemusí se obávat nucené deportace zpět do země, kde jim hrozí násilí, perzekuce či smrt. Jenže ti, kteří získají legálně azyl ve Velké Británii, musí čelit mnoha nástrahám kvůli nedostatečnému systému a většina z nich skončí na ulici bez pomoci.

Průzkum v minulých letech odhalil vysoký počet bezdomovectví mezi těmi, kteří věřili, že získáním statusu uprchlíka bude konec jejich nočním můrám. Místo toho jim po udělení ochrany vznikly větší potíže. "Způsob, jakým systém v současnosti funguje, nepochybně vede k nárůstů lidí na ulicích, i když tomu tak být nemusí," tvrdí Lisa Doyleová z Rady pro uprchlíky.

Rozhovory s lidmi ukázaly, že většina musela po získání azylu přespávat na lavičkách nebo na ulici. Docházelo k opožděním při vydávání dokladů, které jsou nezbytné pro otevření bankovního účtu. Bez toho se nemůžou legálně ucházet o práci a hledat si bydlení. Vláda tak čelí kritice, že sice poskytnou právní ochranu, ale lidi ponechávají bez útočiště.

Špatné ubytovací podmínky vyvolávají u lidí úzkosti. "Nechci ani pamatovat na to, co se stalo, když mi byl udělen azyl. Bylo to hrozně chaotické," řekl jeden uprchlík, který se měl pokusit několikrát o sebevraždu. Pokud bydlíte v ubytovacím zařízení pro migranty, pak máte po získání azylu 28 dní na to, abyste dům opustili. Během čtyř týdnů vám taky přestane chodit finanční podpora.

Krušné chvíle si musel zažít i Franklin, kterému byl schválen azyl téměř okamžitě. Jenže kvůli pravopisné chybě v dokladech musel čekat týdny, než úřad učinil nápravu. Mezitím musel opustit vládní ubytovnu a přespávat, kde se dalo, dokud se ho neujala místní charita. "Je běžnou situací, že azylanti prožívají na začátku bídu," řekl Fabio Apollonio z Červeného kříže. Organizace od začátku roku poskytna útočiště už přes 1900 migrantů, většina se na ulici octla kvůli pomalému administrativnímu procesu nebo chybám v systému.

Problémem je i to, jak fungují banky ve Velké Británii. Někteří neuznávají doklady azylanta, jiné odmítnou otevřít účet kvůli tomu, že lidem chybí adresa ubytování, když žádné nemají. Vláda přislíbila revizi pilotního projektu, žádné kroky ovšem ještě nepodnikla.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Velká Británie Doklady

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

RECENZE: Boy Kills World v krvavé lázni zabíjí struhadlem a drží se videoherních kontur

Ačkoli film Boy Kills World se v nabídce českých kin objevil relativně nenápadně, nabízí zběsilou, ujetou a sebeuvědomělou akční jízdu, kde je dějovým tahounem samotné násilí. Postmoderní hříčka sází na nápaditou stylistiku a moralizování zahazuje daleko od zmasakrovaných antagonistů.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy