Britský úřad pro migraci je všem pro smích, nezvládnou řádně ani sledovaný případ

Londýn/Kábul - Porušení soudů, nelegální jednání. Obvinění nyní čelí britský úřad pro migraci a uprchlíky poté, co se v médiích začal probírat případ Samima Bigzada. Ten podle všeho neuspěl se žádostí o azyl, proto měl být deportován do Afghánistánu. Soud případu nalezl jasné pochybnosti a nařídil zastavení procesu. Úřady se však dopustily řady chyb, které mladého uprchlíka donutily bát se o vlastní život.

Samim Bigzad pochází z Afghánistánu, kde pracoval pro konstrukční firmu, která měla zakázky a smlouvy od americké armády a vlády. Jenže před nějakou dobu začal dostávat výhružné telefonáty od Tálibánu, kteří údajně věděli, kde žije a kteří ho chtěli zabít za spolupráci s USA. K útěku do Velké Británie se rozhodl z toho důvodu, že zde žije i jeho otec, který má britské občanství. Ten zde azyl dostal poté, kdy byl před dvaceti lety mučen Tálibánem a ve Spojeném království se léčil. Nyní je však starý a trápí ho demence, vyžaduje celodenní péči, kterou mu obstarával právě Bigzad.

Britské úřady však vyhodnotily Bigzadovu žádost za neoprávněnou a chtěli ho poslat zpět. Poprvé se jeho případ dostal na přední stránky novin, když pilot turecké aerolinky odmítl vzlétnout kvůli tomu, že uprchlíkův život byl v ohrožení. Afghánec tak musel z letadla vystoupit, ale úřady ho hned posadily do jiného letu do Instanbulu, kde měl čekat na další spoj do Kábulu.

V Turecku však dostal od svého právníka zprávu, že soud nařídil, aby se Bigzad vrátil do Londýna, kde bude čekat na závěr prozkoumání jeho případu. Avšak kvůli tomu, že Bigzadova zavazadla byla již naložená, britští pracovníci ho donutili nastoupit na let do Afghánistánu. "Byla to naprostá muka, strašně jsem se bál," řekl novinářům uprchlík.

V Kábulu okamžitě navštívil britskou ambasádu, kde mu řekli, že bude muset strávit noc v hotelu, a zítra ho pošlou zpět. V hotelu nakonec strávil pět dní bez jakýkoliv informací. "Opustili mě tam," prohlásil Bigzad. "Měl jsem v kapse jen 30 eur, neměl jsem co jíst, ale bál jsem se opustit svůj pokoj. Takže jsem tam celou dobu jenom čekal."

Samim Bigzad taky vypověděl, že jednoho dne přišli maskovaní muži v tradičních afghánských šatech a se zbraněmi do hotelu, a po recepční chtěli vědět, zda tam britská ambasáda někoho neubytovala. Žena však odmítla informaci podat, čímž nejspíš zachránila mladíkovi život.

Teprve po pár dnech k němu Britové přišli a posadili ho do obrněného vozu a odvezli k letadlu do Londýna. Podle vlastních slov se těšil zpět, ale myslel si, že skončí v uprchlickém centru. Místo toho však na něj na letišti čekali manželé Raffertovi, u kterých žil před svou deportací. "Zahodil tašky a hned k nám běžel s uplakanýma očima," řekla paní Reffertová. Rodina vlastní dům v Kentu v sousedství ústavu, kde nyní přebývá Bigzadův nemocný otec. Zde uprchlík taky zůstane, dokud se znovu neprošetří jeho žádost o azyl.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

uprchlíci deportace Velká Británie Tálibán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 8 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy