Katalánští exministři mohou do voleb. Politicky se ale diskvalifikovali, soudí Rajoy

Madrid - Katalánští exministři mohou znovu kandidovat ve volbách, protože nebyli odsouzeni. Z politického hlediska by ale podle španělského premiéra měli být diskvalifikováni. Mariano Rajoy dále podotkl, že bude bránit princip "národní jednoty" a že podle něj současné uspořádání zaručuje dostatečně solidaritu a rovnost mezi Španěly.

"Politicky by měli být všichni diskvalifikováni, protože podvedli Katalánsko, lhali lidem," řekl Rajoy ve španělském rozhlase COPE. Reagoval tak na otázku stran případné kandidatury katalánských exministrů v prosincových regionálních volbách. Nebyli odsouzeni, takže v účasti na politickém životě jim to nebrání.

Podle Rajoye je ale absurdní, aby tak činili z vězení nebo z Bruselu. Většina katalánských exministrů je nyní ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury, expremiér Carles Puigdemont čeká se čtyřmi exministry v Belgii na vydání do Španělska.

Španělský premiér rovněž uvedl, že nesdílí pesimistický názor svého předchůdce ve vedení lidovců a expremiéra Josého Maríi Aznara. Ten před několika dny prohlásil, že pokud v prosincových volbách v Katalánsku opět vyhrají separatisté, pak nynější omezení tamní autonomie situaci ještě zhoršilo. "Už teď jsme na tom lépe," oponoval Rajoy. Přijatá opatření podle něj "ukázala všem Španělům, že stát se umí bránit".

Rajoy také uvedl, že je připraven dokončit svůj druhý mandát premiéra, který začal před rokem. "Já se cítím dobře, důležité je, co řekne strana. Ale já se nacházím v dobrém momentu svého života," odpověděl Rajoy na otázku, zda se bude znovu ucházet o funkci premiéra.

Ohledně případného dialogu s katalánským vedením Rajoy prohlásil, že jednání se povedou v dolní komoře španělského parlamentu, kde bude ve středu ustavena komise pro teritoriální uspořádání.

Autonomní oblasti Španělska mají vlastní parlament a vlastní vládu, některé z nich (Katalánsko a Baskicko) ale mají například i vlastní policii. Baskicko a Navarra si mohou samy spravovat svůj rozpočet, jen odvádějí určitou část do Madridu, na rozdíl od ostatních oblastí, které odvedou většinu centrální vládě a ta jim pak část vrátí.

Premiér připomněl svůj poslední rozhovor s Puigdemontem. "Bylo to velmi frustrující. Chtěl mluvit jen o referendu (o nezávislosti). Já jsem si mohl rozhodnout datum, zda má být potřeba 60 procent pro schválení... prostě jen podmínky," uvedl Rajoy.

Související

Katalánsko, ilustrační foto

Začal proces s katalánskými politiky, za vzpouru jim hrozí přísné tresty

Před španělským nejvyšším soudem v Madridu začne v úterý dlouho očekávaný proces s bývalým vedením Katalánska, označovaný místními médii za proces století. Celkem 12 politiků, včetně exministrů regionální vlády, je obžalováno kvůli předloňskému referendu o nezávislosti Katalánska. Devíti z nich hrozí za vzpouru 16 až 25 let vězení. V procesu, přenášeném v přímém přenosu na internetu, má vypovídat na 600 svědků, včetně expremiéra Mariana Rajoye. Po dobu procesu plánují katalánští separatisté demonstrace v Madridu, v Katalánsku i v zahraničí.
Katalánsko, Barcelona /Španělsko/

Obliba socialistů ve Španělsku od změny vlády roste

Madrid - Socialista Pedro Sánchez se stal španělským premiérem, když parlament 1. června vyslovil nedůvěru vládě jeho předchůdce Mariana Rajoye z Lidové strany (PP). Jak ukazují průzkumy, od té doby popularita Socialistické strany roste.

Více souvisejících

Mariano Rajoy Španělsko Katalánsko Carles Puigdemont

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Atentát na Fica byl politicky motivovaný, tvrdí vnitro. Šéf kandidátky Hlasu dostal výhrůžky smrtí

Slovenská police podle tamního ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pracuje jen s jednou verzí útoku. Pachatel je obviněn z vraždy ve stádiu pokusu. Podle něj je jasné, že šlo o politicky motivovaný akt.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy