Co se děje v Luhansku? Události naznačují, že Moskva podporuje snahu o puč

Kyjev/Moskva - Během posledních týdnů zažívá samozvaná Luhanská lidová republika na východu Ukrajiny pořádnou politickou turbulenci. Jeden skandál střídá druhý, a téměř všechny se točí kolem šéfa Igora Plotnickijho. Ten nyní tvrdí, že sesazený ministr vnitra Igor Kornet se pokouší o násilné převzetí moci.

Vše začalo 21. října, kdy Kornet v parlamentu přednášel report ohledně toho, jak se regionu daří bojovat se zločinností. To však mělo nečekaný následek - skupina kolem Plotnickijho naopak Korneta obvinila z toho, že nedělá řádně svoji práci. Kromě toho se na ministra vnitra snesla i kritika ohledně toho, že nezákonně okupuje vilu v Luhansku.

O dva týdny později vystoupil Kornet znovu, tentokrát s tím samým projevem. Dodal, že jeho práci znemožňují nejen pro-ukrajinští ideologové, ale i lidé, kteří si myslí, že Luhanská lidové republika má sloužit jejich vlastním cílům. Poukázala tím zejména na Plotnickijho, který si to nenechal líbit.

Ten 9. listopadu dorazil i se stráží, aby Korneta vyhodil z nelegálně obsazené budovy, přičemž ho pořádně zostudil. Také vyzval předchozího majitele, aby zkontroloval, zda něco nechybí. Avšak nedlouho poté se ukázalo, že ani Plotnickij není žádné neviňátko. Stejně nelegálním způsobem obsadila jeho ochranka sousední byty, aby mu mohla být nablízku.

Situace pak eskalovala rychle. V ten samý den Národní rada navrhla, aby byl Kornet vyhozen. Jenže o den později přišel ministr zahraničí, Ruslan Sorokovenko, s tím, že si Igor Plotnickij vymyslel a křivě svědčil ohledně pokusu o puč v roce 2016. Tehdy byl Gennady Tsypalkov a Vitaliy Kiselyov zatčení z toho důvodu, že se měli pokusit o převrat.

Tsypalkov nedlouho poté spáchal podle jedné verze sebevraždu, podle té druhé však byl umučen během výslechu. Sorokovenko tak Plotnickijho obvinil z toho, že manipulací důkazů se postaral o odstranění svých politických oponentů, přičemž jeden přišel o život a druhý o svobodu.

Jen před pár dny, 21. listopadu, zablokovali centrum Luhanska lidé v uniformách, kteří byli ozbrojeni automatizovanými zbraněmi a řídili ozbrojená auta. Seperatisté tvrdili, že je neznají. O pár hodin později vydalo ministerstvo vnitra oficiální prohlášení, že pod vedením Igora Korneta byli v republice objeveni agenti ukrajinské vlády, kteří se měli snažit rozvrátit republiku.

O den později došlo k masovému pozatýkání členů generální prokuratury, kteří měli být věrni Plotnickijmu. Ten sám odmítl některé lidi vydat a sám tvrdil, že se jedná o pokus o puč. Jenže trochu mu tíží fakt, že Kreml se ve sporu výrazně postavil na stranu Korneta. Zdá se, že Plotnickij nyní ztratil podporu Ruska.

Není tajemstvím, že Moskva je poslední dobou "unavená" z Plotnickijho a nejednou mu už doporučila, aby radši z funkce rezignoval. Jsou také zprávy, že aktivně podporuje soutěž o novou hlavu státu. Ruská média přinesla zprávy o tom, že v úřadu prokuratury byli zatčeni lidé obvinění z toho, že záměrně zničili přes 200 tun humanitární pomoci z Ruska. Dále se měli podílet na tom, aby aktivně lobbovali za zájmy "konkrétních" jednotlivců.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

Ukrajina Armáda Luhanská lidová republika Igor Plotnickij vojenský puč

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy