Islámské svátky ve školách? Děti mají právo na tradici, tvrdí matky

Washington/Berlín - Když nedávno v Německu uvažovali poslanci o tom, že zavedou islámské svátky, způsobilo to velký poprask. Diskuze však pokračuje napříč Evropou i Spojenými státy americkými, kdy za změnou stojí hlavně matky. Ty tvrdí, že děti mají právo na dny klidu, aby si mohly připomenou tradice svých kořenů.

Khadija Athman si dobře vzpomíná na své dětství, kdy v rodině slavili svátky připomínající "křesťanské Vánoce". V ten den měly děti školní prázdniny, malovaly si na ruce ozdobné ornamenty z heny, rodiče navařili skvělé jídlo a celá rodina se bavila u společné hostiny. To samé pak chtěla zprostředkovat i svým vlastním dětem.

"Moje dcery se na naše svátky Eid vždy velmi těší a užijí si je. Napíšu jim omluvenku do školy a společně slavíme postaru. Jenže radost se vždy vytratí, když na konci roku rozdávají ocenění za bezchybnou docházku. A moje dcery tam nejsou, protože je škola uvolnila na naše svátky," vysvětluje Khadija Athman, proč chce po školách, aby oficiálně uznaly muslimské svátky.

Děti s jiným náboženským vyznáním, než je oficiální státní, nebo odlišné od náboženství majority, se musí každoročně rozhodnout mezi tím, zda budou dodržovat rodinné zvyky, nebo půjdou do školy. "To není správné. děti by před takovou volbou neměly být postavené," tvrdí Khadija Athman. Jenže školy se domnívají, že nelze dbát na potřeby všech náboženství, proto dodržují jen státem stanovená volna. Pokud ustoupí muslimům, musí to samé dovolit i židům a dalším.

"Chci, aby moje děti byly pyšné na svůj původ a kořeny. Aby se nemusely stydět za svou víru," řekla Khadija Athman a dodává, že za současné situace je to jako soutěž. Děti by neměly být nucené k tomu, aby si vybraly mezi náboženstvím a školní docházkou. Matka dále tvrdí, že její dvě dcery jsou pilné školačky, kterým je líto, když kvůli svátkům zmeškají školní test.

Řada škol na východním pobřeží USA a v Evropě proto nabízí kompromis - ve dnech muslimských svátků nebudou ve školách žádné testy a některé další instituce dokonce nabízí, že absence během svátků nebude zahrnuta do celkové roční docházky. Na některých místech v New Yorku s vysokou koncentrací muslimského obyvatelstva ovšem podobný kompromis nabízí školy už od 60. let minulého století.

Sociální pracovníci tvrdí, že jak se budou komunity přistěhovalců rozrůstat, pak budou muset školy počítat se zvláštními požadavky. Školy zatím řeší žádosti individuálně a na domluvě, politici by ovšem měli problém řešit na celostátní úrovni. Nakonec se tedy může stát, že s vyšší mírou přistěhovalectví se nejen muslimským, ale třeba ani židovským svátkům nevyhneme.

Související

Donald Trump, 45. prezident USA

Soudce v USA zablokoval rozsáhlý balík protiimigračních opatření

Americký federální soudce zablokoval rozsáhlý balík opatření omezujících žádosti o azyl v USA, který chce prosadit administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom dnes agentura AP. Nová imigrační pravidla měla nabýt účinnosti v pondělí, jen několik dní předtím, než se prezidentského úřadu ujme nově zvolený Joe Biden.
Česká republika

Počet obyvatel Česka přesáhl 10,7 milionu, pomohla migrace ze zahraničí

Česká republika má přes 10,7 milionu obyvatel. Za prvních devět měsíců letošního roku vzrostl o 13.900 na 10,71 milionu. Přírůstek byl meziročně téměř 60 procent nižší. Více lidí v Česku za první tři kvartály zemřelo, než se narodilo, o nárůst počtu obyvatel se tak zasloužili přistěhovalci ze zahraničí.

Více souvisejících

Přistěhovalectví Muslimové židé státní svátek

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 6 hodinami

před 13 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

Ukrajina by mohla dostat první stíhačky F-16 už v červnu a červenci

Ukrajina očekává, že první stíhačky F-16 jí budou dodány v červnu a červenci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vysoce postavený zdroj z ukrajinské armády. Zdroj však nekonkretizoval, které země letadla poskytnou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy