Britská armáda má ostudu. Do nejmodernější válečné lodě za miliardy zatéká voda

Londýn - Nejmodernější a nejdražší britské válečné plavidlo, které na moře vyplulo teprve letos v červnu, potřebuje opravu. Kvůli vadnému hřídelovému těsnění nabírá vodu, informovala dnes agentura AP. Letadlová loď HMS Queen Elizabeth bude opravena v docích v jihoanglickém Portsmouthu.

Měla se uvést s velkou parádou, ale do letadlové lodi HMS Queen Elizabeth během testovací plavby začalo zatékat. A nejedná se jen o drobnou závadu, kvůli vadnému těsnění okolo lodního šroubu nabírá až 200 litrů vody za hodinu. Na vývoj plavidla se přitom vydalo už více než 3,1 miliardy liber.

„Problém byl identifikován během námořních testů,“ uvedl mluvčí námořnictva, podle něhož bude závada odstraněna v domovských loděnicích v Portsmouthu. „Opětovnému vyplutí to nebrání a program námořních zkoušek to nenaruší,“ dodal. Loď je dlouhá přes 280 metrů a měla být tím nejlepším a nejsilnějším plavidlem, které kdy Britové postavili.

Celá situace se tak zapíše námořnictvu k ostudě. Queen Elizabeth je první z nové generace britských letadlových lodí a její vývoj a stavba stály 3,1 miliardy liber (zhruba 90 miliard korun). Admirál Chris Parry se domnívá, že se jedná o drobnost. "Víte, do každé lodi zatéká, proto máte pumpy. Navíc se to stalo během testovací plavby," řekl admirál.

"Stává se to pořád, jedná se o opravdu složitý motor, který pracuje pod vodou. Každý amatérský jachtař vám dosvědčí, že do lodí dříve nebo později začne zatékat. Vážně se nejedná o seriozní problém," trvá na svém Chris Parry.

Podle ministra obrany Gavina Williamsona neponesou náklady na opravu plavidla britští daňoví poplatníci, ale zhotovitelé lodi. "Toto je důvod, proč provádíme zkoušky na moři... Abychom se přesvědčili, že vše funguje bezvadně," dodal Williamson.

Loď poprvé vyplula z doků ze skotského Rosythu, kde se už připravuje i skelet druhé letadlové lodě, letos v červnu. Domovský přístav v Portsmouthu na jihu Anglie opustila za účelem testovacích plaveb v srpnu. Druhé plavidlo má být spuštěno poprvé na vodu v přespříštím roce. Na HMS Queen Elizabeth by se mělo vejít na 700 námořníků.

Na projektu pracovalo kolem 10 tisíc lidí a zapojilo se spoustu firem. Nejdříve se vyrobily kousky lodi, které čekal převoz do Rosythu, kde došlo k celkové konstrukci. Premiérka Theresa Mayová dokonce nazvala loď začátkem velké globální slávy, která vyplouvá z Portsmouthu. "Britové můžou být pyšní na to, co tato loď reprezentuje," dodala premiérka.

Související

HMS Queen Elizabeth

Na lodi britského námořnictva Queen Elizabeth je 100 nakažených

Na palubě vlajkové lodi britského námořnictva Queen Elizabeth onemocněla stovka námořníků covidem-19, několik případů se vyskytlo i na dalších plavidlech ve flotile, která loď doprovází. Na palubě lodi Queen Elizabeth slouží asi 3700 lidí. Podle ministra obrany Bena Wallace byla celá posádka očkována dvěma dávkami a situace je pod kontrolou, napsal dnes server BBC News.

Více souvisejících

HMS Queen Elizabeth Velká Británie Armáda U.K.

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy