Deportace uprchlíků? Německo obrátilo, má úplně nový plán

Berlín - Od vypuknutí uprchlické krize v roce 2015 se úřadům nepodařilo deportovat ani jednoho nezletilého nelegálního uprchlíka. To by se však nyní mělo změnit, vláda připravuje smlouvu s Marokem, která tyto děti příjme. Německo také financuje projekty uprchlických center, které mají vyrůst v Maroku.

Nový projekt zatím buduje na severu Maroka dvě velké ubytovny pro "děti z ulice", je to způsob, jak může Berlín legálně poslat nezletilé uprchlíky zpět, aniž by musel nejdříve lokalizovat jejich rodiče. Podle úřady by ubytovny měly pojmout až 100 mladistvých, zároveň by jim měly zajistit přístup k sociálním službám, psychologické výpomoci a hlavně vzdělání.

Podle německého ministerstva vnitra mají být ubytovny pro uprchlíky, kteří půjdou dobrovolně, ale i pro ty, kteří k tomu budou donuceni. Deportace čeká hlavně ty, kteří se dopustili v Německu nějakého zločinu. Podle křesťanského demokrata Ansgara Hevelinga však úřady musí i nadále usilovat o to, aby se děti potkaly se svými rodinami.

"V minulých letech jsme nedokázali poslat zpět ani jednoho nezletilého migranta, protože úřady nechtěly nebo nedokázaly lokalizovat jejich rodiny, přesto je známo, že spousta dětí je v kontaktu s matkami a pravidelně si volají," řekl poslanec Heveling.

V Německu mají ohledně deportace nezletilých velmi přísná pravidla, přitom v zemi se jich pohybují nelegální stovky. Legislativa trvá na tom, že pro deportaci je nezbytné kontaktovat rodiče nebo jiného zástupce a poskytnout dětem dostačující ubytování. V letech od 2010 do 2014 byli z Německa deportováni čtyři nezletilí uprchlíci do jiných evropských zemí, od roku 2015 nebyl zatím deportován ani jeden.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

uprchlíci Německo deportace

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy