Archeologové našli hrob Napoleonova gardisty a mešitu

Varšava - Polští archeologové našli u Lublinu na jihovýchodě země základy mešity, o jejíž existenci až dosud nikdo neměl ani tušení. Podle listu Rzeczpospolita na tento vzácný nález přišli při vůbec první odborné údržbě hřbitova někdejší tatarské osady Studzianka, kde spočívají ostatky Tatarů, kteří kdysi bojovali v polských službách.

"Již během inventarizace v roce 2016 jsme se podivovali, proč v centrální části pohřebiště nejsou náhrobky. Zdálo se nám to tak zvláštní, že jsme se rozhodli podniknout geofyzikální průzkum," řekl deníku Michal Laszczkowski, kteří řídí nadaci pro zachování kulturního dědictví. Tento průzkum kromě množství mělkých hrobů odhalil i hlouběji ležící základy starší stavby, nepochybně sloužící sakrálním účelům.

"Bez výkopů či alespoň sondáže ale bude velice těžké určit časové období, ze kterého stavba pochází, a její skutečnou funkci," dodal Fabian Welc, který průzkum vedl.

Na hřbitově byly podle deníku pochovány rodiny tatarských válečníků, kteří bojovali ve službách krále Jana Sobieského, jenž se zasloužil o porážku Turků u Vídně. Král daroval Tatarům za zásluhy půdu u Studzianki. Tamní Tataři se pak zúčastnili i dalších polských tažení, někteří dosáhli dokonce i generálské hodnosti jako Józef Bielak v sedmileté válce, anebo Czymbaj Mura Rudnicki, který dokonce velel armádnímu sboru v Litvě v bojích proti Rusům v druhé polovině 18. století. Pochován je tu i Samuel Januszewski, který v gardě francouzského císaře Napoleona dosáhl hodnosti majora. Na hřbitově se nachází celkem asi 800 hrobů, zrestaurovat se dosud podařilo asi stovku.

Související

Více souvisejících

archeologové Napoleon Bonaparte Fabian Welc Polsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy