Zahraniční média si posvítila na pondělní akce v Česku: Je to strašné, demokracie je ohrožena

Praha/Londýn/Washington – Pondělních demonstrací, které se konaly po celé České republice, si všímají také velká zahraniční média. O akcích informovaly například servery deníků The Guardian a The Washington Post nebo agentury Reuters a AP.

Server The Guardian zmiňuje, že důvodem protestů, kterých se zúčastnily tisíce lidí, bylo zvolení komunistického poslance a příslušníka někdejší komunistické zásahové jednotky do čela útvaru, který má dohlížet na policii. „Skandovali 'komunisté jsou vrahové' a „máme toho dost'. Demonstranti také drželi listy papíru, které se podobaly policejním obuškům,“ zdůrazňuje server. Poukazuje také na to, že námitky se objevovaly už před zvolením Zdeňka Ondráčka do čela komise pro dohled nad GIBS.

Hovoří také o tom, že se akce konaly v Praze a dalších deseti městech. „Demonstranti, kteří se shromáždili na pražském Václavském náměstí - místu masových demonstrací z roku 1989, které vedly k pádu bývalého komunistického režimu - zaměřili hněv na premiéra Andreje Babiše, kterého obviňují, že dovolil jmenování Ondráčka výměnou za podporu 15 poslanců komunistické strany pro vládu vedenou jeho stranou ANO, která je největším uskupením v parlamentu, ale postrádá dostatečný počet křesel k tomu, aby vytvořila většinu,“ shrnuje The Guardian.

Cituje i účastníky protestu, kteří se podle svých slov obávají o budoucnost demokracie v České republice. „Domníváme se, že demokracie je ohrožena," uvádí například Iva Vrbová. „Stála jsem tady v ulicích v roce 1989 a teď jsme opět na stejném místě - a ze stejného důvodu. Ondráček je člověk, který v ulicích bil obyčejné lidi a nyní chce kontrolovat policejní síly v České republice. Je to strašné.“ A další její slova potvrzují. „Je to nechutná situace. Demokracie se pohybuje dozadu, proto jsme tady,“ cituje britský server Čecha Michala Mareše.

Server dodává, že Ondráčka se naopak zastal šéf komunistů Vojtěch Filip, který uvedl, že jeho kolega poslanec „neudělal nic špatného" při plnění svých policejních povinností, když potlačoval demonstrace proti komunistickému režimu.

O protestech referuje také agentura AP, od které zprávu převzaly servery Daily Mail nebo The Washington Post. „Tisíce Čechů se v Praze a dalších velkých městech shromáždily, aby protestovaly proti zvolení bývalého policejního důstojníka komunistické éry do postu šéfa parlamentního výboru pro vymáhání práva. Zdeněk Ondráček se stal předsedou výboru českého parlamentu, který je odpovědný za dohled nad policejními silami. Zároveň byl členem policejní jednotky, která se podílela na pronásledování oponentů komunistického režimu, včetně bití demonstrantů před sametovou revolucí v roce 1989,“ referuje agentura.

AP dodává, že sám Ondráček uvedl, že toho, co udělal v minulosti, nelituje. „Mnoho demonstrantů na pondělním shromáždění také kritizovalo předsedu vlády Andreje Babiše, jehož centristické hnutí ANO umožnilo Ondráčkovu volbu. Během víkendu Babiš řekl, že je připraven pomoci pomáhat Ondráčka nahradit jiným zákonodárcem,“ dodává agentura.

Podobně informuje i agentura Reuters. Ta navíc zmiňuje, že je to poprvé, co komunistický zákonodárce zastává po pádu komunismu téměř před třemi desetiletími takový post. „Strana, která se staví proti členství v NATO a má proruské názory, zřejmě získává vliv, protože předseda vlády Andrej Babiš a jeho strana ANO hledají podporu pro novou vládu,“ vysvětluje agentura Reuters.

Podobně informuje i agentura Reuters. Ta navíc zmiňuje, že je to poprvé, co komunistický zákonodárce zastává po pádu komunismu téměř před třemi desetiletími takový post. „Strana, která se staví proti členství v NATO a má proruské názory, zřejmě získává vliv, protože předseda vlády Andrej Babiš a jeho strana ANO hledají podporu pro novou vládu,“ vysvětluje agentura Reuters.

Informuje také o tom, že většina stran se Babišovi vyhýbá, protože jim vadí, že je trestně stíhaný kvůli neoprávněnému čerpání evropských dotací. A přestože Babiš obvinění odmítá, jsou komunisté jedni z mála, kteří s ním chtějí spolupracovat. Navíc Babiš neúspěšně bojoval proti obvinění, že spolupracovat s StB, připomíná agentura.

„Na pražském Václavském náměstí vlály vlajky České republiky a Evropské unie,“ popisuje akci Reuters. Češi také skandovali „máme toho dost“. „Babiš v neděli řekl, že navrhne nebo podpoří odvolání Ondráčka z dozorčího výboru,“ píše Reuters.

„V roce 1989 Ondráčkova policejní jednotka použila vodní děla, obušky a psy k rozehnání protirežimních protestů. Demonstrace nakonec vedly k pokojnému svržení komunistické diktatury. Do dějin se toto dění zapsalo jako sametová revoluce. Video z roku 1989 zveřejněné na YouTube ukazuje, že Ondráček v rozhovoru se státní televizí obhajuje policejní akce,“ uvádí Reuters.

Britský bulvární server The Express pak vychází ze zprávy Reuters. Také hovoří o tom, že čeští demonstranti mávali vlajkami EU a České republiky a nesli transparenty s protikomunistickými hesly. Poznamenal také, že v Praze se sešly tisíce lidí, v Brně to pak prý byly asi 2 tisíce.

Související

Více souvisejících

demonstrace proti Ondráčkovi (5. 3. 2018) Media Zdeněk Ondráček Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Everest zřejmě přestane být tak dosažitelný, vyplývá z rozhodnutí soudu

Z Nepálu přichází špatná zpráva pro horolezce. Tamní nejvyšší soud totiž nařídil vládě, aby omezila počet povolení k výstupu na nejvyšší horu světa Mount Everest a další himálajské vrcholy. S odkazem na právníka, který o omezení usiloval, o tom informovala AFP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy