Vojáci v USA a v Rakousku? Velký rozdíl, oni jsou uctíváni, my dostali vynadáno, píše bývalý rakouský voják

Vídeň - Dluží občané libovolné země něco vojákům, kteří je střeží a chrání? Měla by společnost nějak nad rámec peněz a běžných benefitů odměňovat muže a ženy, kteří nasazují život při její obraně? A jak vlastně v různých společnostech vypadá vztah mezi vojáky a civilní veřejností? O tom pro web DefenseOne píše bývalý rakouský voják Franz-Stefan Gady.

Gady se po svém odchodu od vojska vrhl na novinařinu a jako reportér byl poslán do Afghánistánu, kde měl psát reportáž o amerických vojácích. Při té příležitosti se zamýšlí nad tím, jakou pozici má vlastně voják v americké a potažmo rakouské společnosti. V dnešní době chová americká společnost ke svým ozbrojeným silám (ale i policistům nebo hasičům) hlubokou úctu.

Ale ne vždy tomu tak bylo. V 70. letech v důsledku vietnamské války zela mezi americkými vojáky a zbytkem společnosti hluboká propast. Tu se ale povedlo zacelit a dnešní vztah Američanů k vojákům by se dal srovnat s až obřadnou úctou, jaké se vojsko těšilo ve starém Prusku.

Autorovy zkušenosti z Rakouska jsou o něco jiné. V jeho rodině bylo povolání vojáka bráno jako vcelku běžná, jen o něco nebezpečnější profese. Zkrátka jako něco, co je nutné aby moderní společnost mohla bezpečně existovat. Byť i v Rakousku bývá zvykem že se vojáci dočkají různých ocenění a bývalí příslušníci ozbrojených sil bývají například vyznamenáváni na pracovištích.

V roce 2003 si ale Gady prožil i opačnou zkušenost. Zrovna probíhala invaze do Iráku a on byl se svým kamarádem, oba tehdy ještě v uniformě, na prohlídce v jedné vídeňské galerii. Z ničeho nic k nim přistoupila elegantní a dobře situovaná dáma a vyčinila jim, že v takovém oblečení by měli být raději někde v Iráku a ne mezi civilizovanou společností.

Jistá nedůvěra k armádě je dle autora v Rakousku dána historicky. Rakousko prohrálo první světovou válku a po celou dobu druhé světové války bylo okupováno nacistickým Německem. Vojsko má proto pro Rakušany nádech čehosi podezřelého. Rakouští muži navíc stále musí chodit na povinnou vojnu, takže moc dobře vědí že vojenská služba není jen o slávě a cti, ale i o mnoha přízemních a velmi nepříjemných věcech.

Oproti tomu Američané vnímají vojsko jako samý pilíř státu, bez něhož by demokracie a svoboda nemohly existovat. Pro Američany fungují vojáci jako jakýsi symbol, přístav v rozbouřeném společenském moři politických skandálů a každodenních problémů. To vše podporováno uctivým a obdivným způsobem, s nímž tamní média a politici k armádě přistupují.

Na druhou stranu s sebou americký obdiv k vojsku nese i úskalí. Potíží může být například určitá nekritičnost s jakou je přistupováno k názorům vysokých důstojníků a generálů. Ti jsou bráni jako autorita i v oborech, které s armádou přímo nesouvisí. Americký novinář Eliot Cohen to nedávno kritizoval když napsal:“To že jste generál ještě neznamená, že jste expertem na mezinárodní politiku.“.

V Rakousku oproti tomu nejsou vojáci bráni jako záruka demokracie. Tamní vojsko už sloužilo králům, císařům i diktátorům. Všem stejně dobře nebo stejně špatně. Stejně tak není v Rakousku vojenská služba chápána (na rozdíl od USA) jako dobrá výchozí pozice pro budoucí politickou kariéru. Rakouská společnost zkrátka své vojáky respektuje tiše a bezobřadně, byť poněkud vlažně.

Související

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Rakouská armáda USA (Spojené státy americké) Rakousko společnost

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy