Nepustili ho ani na matčin pohřeb. Jak se Británie chová k přistěhovalcům?

Londýn - Velkou Británií v posledních týdnech otřásá skandál kolem tzv. generace Windrush. Jde o imigranty z karibské oblasti, kteří do Velké Británie přišli v 2. polovině 20. století. Desítky let pak v zemi žili, vychovávali děti, pracovali a platili daně. Přesto se teď ve Spojeném království necítí vítáni a tvrdí, že se je stát snaží vystrnadit.

Kvůli podezření že si stát na původně karibské imigranty a jejich potomky zasedl, musela o víkendu rezignovat britská ministryně vnitra. Za tímto obecným popisem událostí se ale ukrývají drobné příběhy jednotlivých lidí, kterých se změna v přístupu britského státu bezprostředně dotkla.

Paulette Wilsonové je jednašedesát let. Do Británie přijela z Jamajky v roce 1958, tehdy jí bylo deset. Nikdy si ale nezažádala o britský pas a nemá tak teď v ruce žádný dokument, jímž by mohla doložit že je v zemi legálně.

Přesto ale jednatřicet let platila daně a pracoval jako kuchařka, mimo jiné vařila také pro britské poslance. Bez ohledu na to byla loni v říjnu sebrána a odvezena do uprchlického detenčního zařízení a odtud po pár týdnech na letiště. Měla být deportována zpět na Jamajku.

Wilsonová by se tak vrátila do země k níž nemá žádný vztah, v níž padesát let nebyla a v níž nemá žádné živé příbuzné. Oddělila by se tak navíc od své dcery a vnučky. Nakonec ale zasáhl poslanec do jehož volebního obvodu Wilsonová spadá a její deportaci se podařilo na poslední chvíli zabránit. Pobyt v zemi má teď garantovaný do roku 2024. Co bude poté, neví.

Podobný osud potkal i šedesátiletého Anthonyho Bryana. Ten v Británii žije více než půl století a po celou dobu se živil jako malíř a dekoratér. Loni ale o práci přišel, protože jeho zaměstnavateli přišel dopis od britských úřadů, v němž mu oznamují že zaměstnává ilegálního uprchlíka a pokud jej nepropustí, dostane pokutu 10 tisíc liber.

Loni v listopadu jej pak policisté sebrali u něj doma a Bryan dostal letenku na Jamajku s tím, že musí Británii opustit. Ten se ale nevzdal a snažil se pomocí daňových výpisů dokázat, že v zemi čtyřicet let platí daně a je tam tudíž legálně. Poté co jeho příběh zveřejnil deník Guardian, vláda od deportace upustila. Přesto ale bývalý malíř stále nemá jistotu že bude smět v zemi zůstat. Služby právníka jej navíc stály už přes 3 tisíce liber.

Hubertu Howardovi je jednašedesát let a v Británii žije od svých tří roků, kdy do země přišel z Jamajky spolu se svojí matkou. Celý život v Británii pracoval, posledních deset let pak pro velké londýnské bytové družstvo, kde patřil k nejlépe hodnoceným pracovníkům.

Situace ale dostala dramatický spád ve chvíli kdy jeho matka, která se mezitím vrátila na Jamajku, vážně onemocněla. Howard jí chtěl navštívit a tak si zažádal o britský pas. Úřady mu jej ale nevystavily a navíc jej šokovaly tvrzením, že je v zemi nelegálně.

Ten tak nejen že ztratil práci, ale přišel i o možnost naposledy se rozloučit se svojí matkou, která mezitím na Jamajce zemřela. „Zpackali mi život. Přišel jsem o práci kterou jsem měl moc rád. To mi zlomilo srdce. Nemohl jsem se ani rozloučit s matkou. Dosud jsem ani nebyl u její hrobu.“ řekl Hubert Howard deníku Guardian. 

Související

Více souvisejících

Velká Británie imigrace Jamajka Cizinci státní občanství Lidé

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

Izraelský tank střílel po vlastních vojácích. Pět jich zemřelo

Na severu palestinského Pásma Gazy zahynulo pět vojáků, které zasáhla palba z jednoho z tanků izraelské armády. Incident se odehrál ve středu večer v blízkosti města Džabalíja, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy