Tvrdá rána OSN? Brexit způsobil to, co nikdo nečekal

Londýn - Kladný výsledek britského referenda o vystoupení z Evropské unie podpořil růst xenofobie a rasismu v tamní společnosti. Podle pracovníků OSN by měla britská vláda neprodleně přijmout zákonná opatření chránící migranty před rasistickou a etnickou diskriminací a obecně se připravit na další zhoršování této neutěšené situace, až opustí EU, což by mělo být na jaře 2019. Informoval o tom server Politico.eu.

Pracovnice OSN Tendayi Achiumeová řekla ve své zprávě k situaci ve Velké Británii, že odchod země z EU, jakož i předbrexitová kampaň euroskeptické strany UKIP, nese značný podíl viny na růstu xenofobie ve zdejší společnosti. Za klíčový problém považuje Achiumeová hlavně toleranci tohoto stavu, a to nejen ze strany populistů, ale i mainstreamových médií a dokonce i některých politických stran.

Podle Achiumeové by tolerance rasismu, xenofobie, islamofobie a antisemitismu ze strany politických autorit mohla vést k jejich dalšímu prohlubování, neboť si je může většina lidí vyložit jako oprávněné. Za skupiny nejvíc ohrožené rasovou, etnickou a náboženskou diskriminací považuje zejména Židy a muslimy. Xenofobní tendence se však ale nevyhýbají ani Polákům a Čechům, kteří ve Velké Británii pracují. Jako příklad lze uvést vraždu Čecha Zdeňka Makary.

"Britská vláda by se měla připravit na brexit implementací imigrační politiky EU, která chrání přistěhovalce jak z unijních, tak i třetích, zemí před rasovou a etnickou diskriminací," řekla pracovnice OSN s dodatkem, že se migranti podílejí na růstu britské ekonomiky. Severní Irsko jako kámen úrazu

Achiumeová se vyjádřila také k neutěšené situaci, v níž se nachází Severní Irsko. Jeho postavení po vystoupení Velké Británie z EU zůstává totiž nejasné a objevují se obavy ze zavedení hraničních kontrol mezi ním a sousedním Irskem.

V případě, že by Velké Británii nezůstal zachován přístup k celní unii a volnému trhu, mohlo by skutečně dojít k obnovení hraničních kontrol jak v Lamanšském průlivu, tak i mezi Severním Irskem a Irskou republikou.

Zavedení nových hraničních kontrol by mohlo vyeskalovat v nové napětí mezi protestanty usilující o setrvání ve Velké Británii a katolíky usilující o připojení k Dublinu. 

Kromě Severního Irska nelze opomenout také separatistické tendence Skotska, v němž se většina obyvatel vyslovila pro setrvání v EU. Skotská premiérka Nicole Sturgeonová tehdy pomýšlela na znovuvypsání referenda o nezávislosti na Londýnu.

Tendayi Achiumeyová své obavy vyjádří i na červnovém setkání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Brexit rasismus xenofobie Imigranti z Afriky a Blízkého Východu

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy