Eurozóna na pokraji nové krize? Analytik dospěl k překvapivým závěrům

NÁZOR - Poslední dny nejsou pro evropské trhy šťastné, varuje ekonomický analytik Hamish McRae. V komentáři pro server The Independent připomíná, že v pátek dosáhlo euro šestiměsíčního minima a došlo k rozsáhlému výprodeji akcií, přičemž předpověď růstu byla snížena a boom eurozóny se mění v pochmurný výhled.

Euro má mezi lidmi podporu

Důvod podle analytika leží v politickém vývoji. "Je zde hrozící střet mezi novou populistickou italskou vládou a EU a je zde populistická revolta ve Španělku, která pravděpodobně povede k předčasným volbám," vysvětluje McRae. Politiku přirovnává k národnímu sportu, který má ovšem mezinárodní - alespoň regionální - dopady.

Otázka tedy dle odborníka zní, zda je současná situace normálním šumem evropské politiky, nebo se jedná o něco většího, případně jde jen o etapu, jejíž překonání bude o něco obtížnější. Existuje šance, že nová italská a potenciálně i španělská vláda nakonec sladí svou linii s pravidly EU a bude jen mírně vybočovat, uvádí analytik. Poukazuje, že přesně to učinilo Řecko, byť tamní obyvatelé tvrdě zaplatili.

"Jak ale můžeme měřit napětí? Je italské členství v eurozóně skutečně ohroženo?" ptá se expert a nabízí svůj pohled. Zdůrazňuje, že jednoduchým měřítkem toho, co si trhy myslí, je rozdíl mezi italskými a německými státními dluhopisy, přičemž u těch prvních si investoři účtují větší výnos, jelikož je považují za rizikovější než německé.

Poslední dubnový týden byl rozdíl mezi oběma dluhopisy s desetiletou splatností menší než 1,2%, ale uplynulý pátek stoupl nad 2%, píše McRae. Dodává, že z toho se sice dá usuzovat jistý strach, avšak současný rozdíl je stále menší, než byl v roce 2012, kdy činil přes 5%.

Druhým ukazatelem je veřejná podpora eura v Itálii a Španělsku, konstatuje analytik. Poukazuje na průzkumy, podle nichž má společná měna v Evropě podporu - největší v Irsku, ale i v Řecku si chce euro ponechat přes polovinu lidí. Také nová italská vláda již oslabila svůj postoj k opuštění eurozóny a za situace, kdy veřejná podpora měny přesahuje 50%, je těžké představit si přímý italský odchod.  

"Možností je vytvoření paralelní měny, která by pomohla financovat více expanzivní fiskální politiku," pokračuje odborník. Při popisu tohoto mechanismu odkazuje na analýzu serveru Reuters, podle níž by italské ministerstvo financí natisklo miliardy eur v neobchodovatelných cenných papírech, jimiž by šlo platit daně a veškeré státní zboží a služby, například pohonné hmoty na čerpacích stanicích vlastněných státní ropnou společností ENI.

Krize nehrozí. Zatím

Dále je třeba sledovat, jak dalece se bude Itálie držet svých daňových a výdajových plánů, které jsou velmi radikální, poukazuje McRae. Připomíná, že daň z příjmu má klesnout na 15% a 20% a má být zaveden nepodmíněný příjem pro nízkopříjmové skupiny a nezaměstnané.

Dle analytika je třeba položit si otázku, co bude od Itálie působit důvěryhodně. Švýcarská banka UBS například vydala zprávu, že za přijatelný a rozumný budou trhy považovat fiskální balíček ve výši 1% italského HDP, což i McRae považuje za racionální měřítko.

"Nakonec, slůvko o Španělsku. Před šesti lety se vyhrabalo z dluhové propasti a nyní dosahuje silného růstu - loni přes 3%," píše expert. Varuje však, že nikdo neví, co se ve španělské politice přihodí, a proto navrhuje zaměřit se jednoduše na to, zda současná solidní čísla vydrží a především na míru nezaměstnanosti, která v posledním čtvrtletí vzrostla na 16,74%, což je ovšem stále méně než před rokem, kdy přesahovala 18%.

Pokud začne nezaměstnanost ve Španělsku růst více, lze očekávat politické problémy, nehledě na mrhání lidským kapitálem a šíření zoufalství, obává se McRae. Očekává však, že další krize eurozóny je zatím stále daleko a nedojde k ní dříve, než začnou podstatně růst světové úrokové sazby. "Mezitím je Itálie tou zemí, kterou je třeba sledovat," uzavírá analytik.     

Související

Euro, ilustrační fotografie. Komentář

Šest argumentů pro euro. Je reálné, že ho Česko přijme?

Prezident Petr Pavel ve svém novoročním projevu vyzval k přijetí eura a jeho slova nezůstala bez odezvy. Tohle téma se znovu (pokolikáté už?) stala centrem veřejné debaty v naší zemi. A ta debata jede jako vždy do nesmyslných zatáček, ostatně jako vždy, když se v té naší nejen strdím oplývající, ale hlavně odborníky na všechno překypující zemi něco řeší. Na jedné straně se straší jak o život, na straně druhé se maluje nebe bez mráčku. Klasika. 

Více souvisejících

Euro (měna) Itálie Španělsko Ekonomika

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 2 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

Izrael v Haagu popřel genocidu: Je tam tragická válka, nedochází tam ale ke genocidě

Izrael v pátek na půdě Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu uvedl, že válka v Pásmu Gazy je tragická, nejde však o genocidu. Reagoval na tvrzení Jihoafrické republiky (JAR), která ještě v prosinci podala stížnost vůči Izraeli za údajnou genocidu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy