Hrdinský příběh Jutty Gallusové. Jak se ženě z Checkpointu Charlie podařilo přelstít režim NDR?

Berlín - Před 11 lety měl premiéru film o Sarah Benderové, matce, které se podařilo díky protestům na nechvalně známém hraničním přechodu mezi Západním a Východním Berlínem Checkpoint Charlie, osvobodit své dvě dcery ze spárů režimu bývalé NDR. Jak se ale dotyčná žena skutečná jmenovala, a jaký byl její skutečný příběh? Odpovědi na tyto otázky poskytl server Dw.com.

Skutečnou Sarah Benderovou byla Jutta Gallusová (dnes Flecková), která během 80. let skutečně sváděla boj s režimem NDR ve snaze dostat své dvě nezletilé dcery k sobě, na Západ. Její příběh poodkrývá při příležitosti blížícího se 30. výročí pádu Berlínské zdi a obecně stále často se vynořující otázky ohrožení liberální demokracie brutality komunistického režimu.

Samotný film se nijak neliší od jiných, které se pokusily nějakým způsobem vykreslit život v bývalé NDR. Fakt, že vedení NDR za pomocí své sítě špionů a tajné policie Stasi, dělalo svým obyvatelům ze života peklo, je dost dobře známý a zdokumentovaný.

Nicméně osobnost Jutty Gallusové, jejíž činnost se stala trnem v oku, jak východoněmecké, tak svým způsobem i západoněmecké vlády, který v roce 2007 odvysílala německá veřejnoprávní televize ARD, přeci jenom otevřela staré rány.

Roli ženy z Checkpointu Charlie, jak se i samotný film jmenuje, ztvárnila německá herečka Veronica Ferresová. Její smyšlené jméno je, jak už bylo uvedeno, Sarah Benderová. Jedná se o mladou, svobodnou a dost tvrdošíjnou matku dvou nezletilých dcer, která se stůj co stůj rozhodne dostat do svobodného světa. 

Podobně jako hlavní hrdinka filmu Žena z Checkpointu Charlie se i Jutta Gallusová v roce 1982 pokusila zdolat neprostupnou hranici mezi totalitou a svobodným světem prostřednictvím smyšlené dovolené v socialistické zemi, jejíž hranice s kapitalistickým světem nebyly tak dobře hlídané.  

Její útěk byl však odhalen východoněmeckými úřady. Jutta byla zatčená a odsouzená pro pokus o nezákonné překročení hranic. Obě její dcery ve věku 11 a 9 let jí byly odebrány a umístěny do dětského domova.

Na svobodě, ale bez dětí

O dva roky později bylo Juttě Gallusové umožněno vycestovat do Západního Německa, ale bez dcer. Tehdy se jednalo o naprosto běžnou praxi, kdy východoněmecké orgány podmiňovali vystěhovávání politických vězňů do svobodného světa tím, že jejich děti zůstanou v NDR.

Vykoupení politických vězňů z NDR, ale bez dětí, bylo chápáno, jako kompromis mezi vládami NDR a SRN, na který přistoupily obě strany. Gallusová se však se svým osudem nehodlala smířit a začala tlačit na západoněmecké politiky, aby začali jednat. 

NDR přímo před nosem!

Po neúspěšných jednáních se západoněmeckými úřady se Gallusová rozhodla pro jedno z nejradikálnějších řešení. 7. října 1984, při příležitosti výročí vzniku NDR, došla Gallusová na hraniční přechod Checkpoint Charlie, kde se těsně před hraniční čarou mezi Západním a Východním Berlínem postavila s transparentem "Mým dětem hrozí nucená adopce! Prosím, pomozte mi!"

"Checkpoint Charlie byl tehdy berlínskou legendou. Pohybovaly se zde tisíce turistů a to bylo přesně, co jsem potřebovala," řekla Jutta Gallusová, nyní Jutta Flecková, v rozhovoru pro německý deník Tagesspiegel, v němž vysvětluje, proč se rozhodla demonstrovat zrovna zde.

Díky velkému zájmu turistů se Gallusové dostalo celosvětové pozornosti.

Protest mezi Kohlem a Brandtem

V den oslav 25. výročí rozdělení Německa, které bylo vysíláno v přímém přenosu, vkročila Gallusová mezi západoněmeckého kancléře Helmuta Kohla a západoberlínského starostu Willyho Brandta s transparentem požadujícím navrácení jejích dcer z NDR.

V tomto se film od skutečnosti liší, neboť Sarah Benderová, která měla vykreslit Juttu Gallusovou, protestovala v Helsinkách na Konferenci o bezpečnosti a spolupráci v Evropě, připoutaná policejními pouty k vlajce NDR. 

"Jsem živým příkladem násilí! Své děti jsem neviděla už čtyři roky. Žádám tě, západoněmecká vládo, abys konečně začala dělat vše, co je v tvých silách, aby konečně mohla být zase se svými dětmi!," řekla Gallusová roztřeseným hlasem, než jí odvedli západoněmečtí policisté.

Nikoho určitě nepřekvapí, že občanská aktivita Jutty Gallusové nebyla sympatická jak vládě NDR, tak ani SRN, neboť byla jedním z nejrušivějších elementů vnitroněmeckých vztahů. Ač si Gallusová znepřátelila nejen Východní Berlín, ale i Bonn, nakonec se jí podařilo dosáhnout úspěchu, a to možná právě díky své vytrvalosti.

V roce 1988, šest let od prvního protestu na Checkpoint Charlie, bylo jejím dcerám umožněno vycestovat z NDR a znovu se setkat se svojí matkou žijící na Západě. Proč se režim NDR rozhodl nakonec ustoupit, zůstává však dodnes nejasné.

Za poznámku stojí, že i kdyby se Gallusové tehdy nepodařilo uspět, tak by stačilo počkat ještě jeden rok, a její dcery by za ní mohly vycestovat díky hroutící se Berlínské zdi, případně později jako občanky sjednoceného Německa.

Související

Více souvisejících

ndr Berlínská zeď studená válka Jutta Gallusová

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Juraj Cintula

Na Slovensku se začíná rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Policie v sobotu eskortovala Juraje C., který byl obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ke Specializovanému trestnímu soudu v Pezinku. Soudce má dnes rozhodnout o vzetí obviněného do vazby. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 2 hodinami

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 3 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy