Nová naděje na obzoru. Bude digitalizace spásou?

Bukurešť - Rumunsko, které patří společně s Bulharskem a Chorvatskem mezi poslední země rozšiřující EU, řeší problémy s plněním politiky ochrany životního prostředí výrobou ekologicky šetrné elektřiny. Jedinou nadějí na zlepšení by mohly teoreticky být nové technologie. Informoval o tom server Politico.eu.

Ačkoliv se Rumunům zřejmě nepodaří dohnat západní země, pokud jde o environmentální politiku, jistou naději jim slibují nové technologie, které se ukazují jako schopné podpořit výrobu nízkouhlíkových energií s minimálními dopady na životní prostředí.

Ty by kromě výroby ekologicky šetrné elektřiny mohly podpořit i hospodářský růst. I toto je jedním z důvodů, proč by klimatická a energetická politika EU měla brát ohled i na jiné země, které ji nejsou schopné plnit, ale aspoň se o to snaží.

Na výše uvedeném se shodli vedoucí pracovníci energetického průmyslu na sedmé každoroční "Romanian Energy Day" konferenci, která proběhla ve dnech 5. - 6. června v Bruselu. Tématem byla bezpečnost v oblasti regionální výroby energií v kontextu evropského vnitřního energetického trhu.

Účastníci konference cílili na tři základní pilíře plnění cílů politiky výroby ekologicky šetrných energií v letech 2021-2030. Těmi jsou kromě digitalizace, dekarbonizace a decentralizace také nutnost přijetí nové legislativy a analýza veškerých finančních důsledků přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku.

Zástupci rumunských průmyslových firem tuto vizi uvítali, leč vyjádřili obavy z faktického plnění veškerých cílů a legislativy, které si politika ekologicky šetrné energie žádá.

Generální ředitel Enel Romania Georgios Stassis tvrdí, že je jeho společnost připravená na tento proces, neboť je sama o sobě průkopníkem v oblasti výroby digitálních energetických služeb, jež už v současné době hojně využívá rumunský informační a komunikační sektor, který se podílí 6 % na HDP, a který také zažívá růst.

"Digitalizaci je třeba vnímat jako proces, který umožní energetickému sektoru uskutečnit několik klíčových reforem vedoucích k výrobě ekologicky šetrné elektřiny. Konkrétně mám na mysli lepší využití obnovitelných zdrojů energií, lepší kvalitu, nižší náklady na distribuci, inteligentní měřice apod," řekl Stassis. 

"Inteligentní měřiče mohou být velmi efektivní pro spotřebitele, kteří si dle svých potřeb přizpůsobí, kolik chtějí konkrétně spotřebovávat, a kdy chtějí spotřebovávat. Obecně vzato může digitalizace energií učinit z Rumunska velmi rychle rostoucí ekonomiku s novými pracovními místy ve službách, konkrétně v IT. Rumunský výrobní sektor a ekonomika se tak stanou konkurenceschopnými," dodal Stassis.

Související

Ilustrační foto

Větrné elektrárny v Česku pokryjí pouze jedno procento spotřebované elektřiny

Větrné elektrárny loni v Česku pokryly jedno procento spotřebované elektřiny. Jejich podíl navíc v posledních letech stagnuje. Česká republika tak výrazně zaostává za evropských průměrem, na celém kontinentu větrné elektrárny pokrývají 17 procent spotřeby a svůj podíl dál zvyšují. Vyplývá to z dat evropské větrné asociace Wind Europe. Podle zástupců oboru je problémem délka přípravy staveb.
Ilustrační fotografie.

Stavba větrných elektráren se má zjednodušit, naznačil Jurečka

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje zjednodušení povolování výstavby větrných elektráren. V územích bez zvláštní ochrany krajiny by měl být proces jednodušší. Na konferenci Svazu měst a obcí to řekl ministr životního prostředí a práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Více souvisejících

větrné elektrárny Rumunsko energie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy