Německé komando zasahuje proti aktivistům, tábor si postavili v korunách stromů

Kerpen - Německá policie začala dnes vyklízet protestní tábora v západoněmecké lokalitě Hambacher Forst (Hambašský les). Ekologičtí aktivisté neuposlechli výzvu, aby opustili své přístřešky v korunách stromů, které vybudovali ve snaze zabránit vykácení lesa a následné těžbě uhlí, informovala agentura DPA. Les u Hambachu, asi 35 kilometrů západně od Kolína nad Rýnem, je v Německu symbolem ochrany životního prostředí a boje proti těžbě uhlí.

Policisté už na místě zásahu zakročili proti skupině lidí, která se snažila vyklizení lesa bránit blokádou vsedě. Protestující policie odnesla, aniž by lidé kladli odpor, uvedla DPA. Podle televizní stanice n-tv se nyní příslušníci zasahujících jednotek snaží dostat první aktivisty ze stromů.

V Hambašském lese vzniklo celkem 50 až 60 přístřešků v korunách stromů. Ekologičtí aktivisté, kteří v nich zčásti žijí již od roku 2012, se snaží zabránit vykácení lesa, se kterým chce energetická společnost RWE začít v říjnu. Lokalita leží na okraji rozsáhlého povrchového dolu na hnědé uhlí.

Policie začala vyklízet les na základě rozhodnutí městě Kerpen, v jehož katastru lokalita leží. Příbytky v korunách stromů podle místních úřadů představují bezpečnostní riziko, neboť nemají požární schodiště a zábradlí. Podle aktivistů je to ale jen záminka pro to, jak RWE umožnit na místě těžit.

Podle RWE je těžba na území lesa nezbytná k pokrytí potřeb německých uhelných elektráren.

Pro policii spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko jde podle DPA o největší akci za posledních několik let. Na zásah je připraveno 2500 až 3000 policistů. Vedení policie počítá s tím, že by zásah mohl trvat dlouho, podle n-tv si proto policisté nemohou brát prozatím dovolenou až do 23. prosince. Na místě zásahu jsou vodní děla i příslušnici zvláštní jednotky vycvičení pro práci ve výškách.

Počet ekologických aktivistů, kteří se v současnosti na území nacházejí, není jasný. Ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Herbert Reul varoval, že se na místo sjeli i levicoví extremisté, kteří jsou připraveni sáhnout k násilí.

"Tím dnes začíná celoněmecká masová mobilizace," reagovala skupina hnutí bojujících proti vykácení lesa na zahájení policejního zásahu. "V následujících dnech se bude na demonstracích, blokádách vsedě a procházkách po lese v zájmu zachování lesa podílet tisíce lidí," dodala a varovala před "masovými akcemi občanské neposlušnosti".

Les mezi Kolínem nad Rýnem a Cáchami, ve kterém rostou stovky let staré duby a buky a kde žijí chránění živočichově včetně netopýra velkouchého, je v Německu symbolem odporu vůči těžbě uhlí.

Počátkem září proti plánu rozšiřování uhelného dolu a na podporu německých ochránců lesa protestovaly v Praze před německým velvyslanectvím asi tři desítky lidí. Jeden z řečníků tehdy přirovnal symbolický charakter Hambašského lesa k severočeskému Hornímu Jiřetínu, který dlouhodobě bojuje proti prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí. Město na Mostecku leží v sousedství Lomu ČSA.

Související

Více souvisejících

Německo ekologové Policie Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy