Přelomové zjištění? Mayové dlouhodobě pobývali v posvátném Teotihuacánu

Mexico - Mexičtí archeologové spolu s americkými a japonskými kolegy přinesli důkaz o vztazích mayské civilizace s vládci posvátného města Teotihuacán. Kontakt těchto dvou předkolumbovských kultur vědci předpokládali už dříve. Dosud se ale domnívali, že vztahy se odehrávaly jen na úrovni krátkých návštěv. Nyní mexický antropologický a historický institut oznámil, že Mayové v Teotihuacánu dlouhodobě pobývali.

"Nález zbytků nástěnných maleb nám potvrdil, že přítomnost mayských elit v Teotihuacánu nebyla občasná, ale dlouhodobá," popsal objev japonský archeolog Saburó Sugijama, který na vykopávkách v Teotihuacánu pracuje téměř 40 let. Podle něj mayští umělci a mayští vysocí úředníci v posvátném městě žili a s místními vládci tam mimo jiné prováděli rituální obřady.

Mexičtí, japonští a američtí vědci zkoumali asi tisícovku keramických úlomků, na 500 fragmentů zdi s kresbami a rituální předměty, které našli v roce 2016 v Teotihuacánu. Mnohé z nich byly zdobeny mayským stylem.

Vědci už dříve předpokládali kontakty obou kultur, jejichž centra byla vzdálena více než tisíc kilometrů. Dedukovali to ze záznamů nalezených na území dnešní Guatemaly, kde se mayská civilizace rozvíjela. Dávní Mayové obývali zejména poloostrov Yucatán a části Guatemaly, Salvadoru, Hondurasu a Belize. Historici se dosud domnívali, že se mayští vládci do Teotihuacánu vydávali jen na návštěvy, například proto, aby obdrželi insignie úřadu, obdobné papežským investiturám světských vládců Evropy.

Teotihuacán, kam nyní jezdí turisté obdivovat majestátní pyramidu slunce (63 metrů vysoká o základně 222x225 metrů) a o něco menší pyramidu měsíce, leží asi 50 kilometrů severovýchodně od hlavního města Mexika. V době největšího rozkvětu (asi 6. století) měl Teotihuacán až 250.000 obyvatel a proslul jako posvátné město. Aztékové, kteří ho několik století po jeho úpadku osídlili, ho nazvali městem Bohů.

Související

Velikonoce

Velikonoce ve světě. Jak se slaví v Asii, Africe nebo Austrálii?

Pomlázka, malovaná vajíčka nebo mazanec – to jsou typické symboly našich Velikonoc. Oslavy Velikonoc mají v různých zemích světa svou specifickou podobu, stejně tak charakteristické zvyky. Odráží se v nich zbožnost, staré rituály i prvky lidové kultury. Jak se slaví Velikonoce za hranicemi Evropy?

Více souvisejících

Mexiko Mayové

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda dobyla na Ukrajině území o rozloze 547 kilometrů čtverečních, oznámil Šojgu

Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua letos ruská armáda dobyla na Ukrajině území o rozloze 547 kilometrů čtverečních. Tvrdí také, že ukrajinské jednotky ustupují po celé délce fronty. Tato prohlášení ale nelze ověřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy