"Neposlušný" člen EU? Vztahy mezi Bruselem a Itálií se dál vyostřují

Vztahy mezi EU a Itálií se vyostřují. Návrh státního rozpočtu, v němž nová italská vláda počítá s obrovským deficitem, může přerůst v otevřený spor mezi Římem a Bruselem. Kromě Maďarska a Polska tak má EU dalšího "neposlušného" člena. Informoval o tom server Politico.eu.

Bude-li skutečně schodkový rozpočet, který může z Itálie udělat po Řecku dalšího člena eurozóny neplnícího Maastrichtská kritéria a závazky, na nichž se shodl se všemi členskými státy EU. Z tohoto důvodu by měla Itálie počítat s patřičnou reakcí ze strany Bruselu.

Návrh, na němž se shodli italský vicepremiér a předseda vládní Ligy Severu Matteo Salvini a předseda populistického Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio, totiž počítá s deficitem ve výši 2,4 % HDP. Podle Di Maia je taková vize v nejlepším zájmu ekonomicky slabších skupin, která neupřednostňuje bohaté. Vládní koalice sestávající z extremistů a populistů nyní pokračuje v plnění svých na první pohled líbivých, leč z dlouhodobého hlediska nesplnitelných slibů. 

Zde však mluvíme o případném vzniku další krize, kde by Itálii mohl hrozit stejný scénář, jako Řecku. Ostatně její veřejný dluh už se pomalu a jistě dostává na jeho úroveň. Každopádně za současného vývoje je politický souboj mezi Římem a Bruselem nevyrovnaný. Deník La Stampa poznamenal, že má Itálie oproti EU výhodu, a že i v případě sankcí ze strany Evropské komise jej vyhraje, ba dokonce to euroskeptické vládě přinese i nějaké další body navíc, protože to akorát potvrdí její kritiku směrem k EU, která se "vměšuje" do vnitřních záležitostí národních států.

Předchozí vláda středolevicových stran, které jsou nyní v opozici, by na rok 2019 prosazovala rozpočet s deficitem 0,8 % HDP. Evropská komise a Giovanni Tria, technokrat, který momentálně působí jako ministr financí ve vládě Giuseppa Conteho, by zase prosazovali kompromis mezi opozičním a koaličním návrhem 1,6 % HDP. Žádná z těchto alternativ však pravděpodobně nebude vyslyšená. Nová vládní koalice se zřejmě cítí povinná dělat všechno jinak, než její předchůdci. Svůj triumf vnímá jako závazek italským voličům zcela otočit pomyslné kormidlo.

Velkou podporu získal návrh státního rozpočtu na příští období u členské základny Hnutí pěti hvězd, která na svém twitterovém účtu napsala, že se jedná o historický den, kdy se bude moct italská politická reprezentace zabývat důležitými tématy, jako je například nepodmíněný příjem pro nejchudší vrstvy obyvatel. 

Evropská komise zahnaná do kouta

Návrh italského státního rozpočtu na rok 2019, který počítá s deficitem 2,4 % HDP je sice o pod hranicí EU 3 %, ale na druhou stranu je třeba připomenout, že Itálie k nejzadluženějším členům eurozóny. První je Řecko a ihned poté následuje Itálie se zmiňovaným veřejným dluhem 130 % HDP, který může ještě dál narůst, což by vedlo k porušení Maastrichtských kritérií. I toto je důvodem znepokojení ze strany orgánů EU, jejichž představitelé se tomuto scénáři snažili všemi možnými prostředky předcházet.

Jedním z těch kroků byl tlak na italského prezidenta Sergia Mattarellu, aby buď prosazoval vládní kolici Demokratické strany a Hnutí pěti hvězd, v jejímž čele by stál Di Maio, případně vypsal předčasné volby, do jejichž konání by státní rozpočet schválila stávající vláda Paola Gentilioniho. Sestavit novou italskou vládu nebylo jednoduché. Z voleb totiž nevyšel jednoznačný vítěz, který by mohl sestavit vládu. 

Evropská komise je nyní zahnaná do kouta. Sama neví, jak má odpovědět na rozpočet, který pravděpodobně nedokáže snížit státní dluh, který neodpovídá Maastrichtským kritériím, aby neupevnila moc populistů a extremistů, jimž se po březnových volbách podařilo sestavit vládu. Kromě italské ekonomiky, která je pro eurozónu klíčová. je ve hře i stabilita společné evropské měny.

Související

Petr Fiala

Fiala byl v Římě a jednal s Meloniovou. Hlavním tématem byla migrace

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

Více souvisejících

Itálie Euro (měna) EU (Evropská unie) eurozóna

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Juraj Cintula

Na Slovensku se začíná rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Policie v sobotu eskortovala Juraje C., který byl obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ke Specializovanému trestnímu soudu v Pezinku. Soudce má dnes rozhodnout o vzetí obviněného do vazby. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 2 hodinami

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 3 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy