Putin ztrapněn před celým světem? Ruští agenti to zase zpackali, píšou média

Zpackaná. Tímto slovem popisují britská média údajnou operaci ruské vojenské rozvědky GRU namířenou proti Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Upozorňují při tom na to, jak detailní informace nizozemské úřady zveřejnily. Deník The New York Times napsal, že společné úsilí západních vlád vychází z teorie, že pocit trapnosti může ruského prezident Vladimira Putina dohnat k omezení aktivit tajných služeb.

"První překvapivou věcí je skutečnost, že se o tom vůbec mluví. Kontrašpionážní operace, odhalování agentů je normálně něčím, co se děje v tajnosti," řekl bezpečnostní analytik BBC Gordon Corera. Na čtvrteční tiskové konferenci ale nizozemská ministryně obrany Ank Bijleveldová a šéf nizozemské tajné služby MIVD do detailů popsali zásah proti čtveřici údajných ruských agentů, včetně jejich jmen, fotografií a harmonogramu operace, ze které podezírají GRU.

"Odhalení o tom, jak britské a nizozemské bezpečnostní složky překazily operace GRU jsou ohromující ve své detailnosti a otevřenosti. Tohle není to, co tajnůstkářské zpravodajské složky běžně dělají," píše BBC.

Za nebývalou otevřeností je podle médií sílící společná snaha západních zemí odpovědět na vývoj vnímaný jako koordinovaný vzorec ruské agrese. Podle deníku The Guardian zároveň zveřejnění informací o operacích v anglickém městečku Salisbury a nizozemském Haagu umožnila také ruská nekompetentnost. "Myslím, že pan Putin teď na pár lidí pěkně křičí," řekl prý BBC s radostným výrazem na tváři nejmenovaný britský představitel.

Deník The Daily Telegraph na dnešní titulní stránce označil zmařený kybernetický útok na OPCW za potupu pro prezidenta Putina, méně seriózní listy byly v titulcích přímo posměvačné. "Agenti GRU mají tvořit elitní špionážní organizaci,... Ve skutečnosti se ukázalo, že čtveřice (zadržená v Haagu) jsou amatérští břídilové," napsal The Guardian.

Nizozemsko například informovalo o tom, že s GRU muže spojil účet za jízdu v taxíku, který se našel u jednoho z nich. Na moskevské letiště Šeremeťjevo vyjeli z ulice vedoucí ke komplexu vojenské rozvědky v moskevské čtvrti Chamovniki. Jeden ze zabavených mobilních telefonů byl pak podle Nizozemců poprvé zapnut 9. dubna, tedy čtyři dny před zadržením v Haagu. Místem prvního přihlášení do sítě byla údajně zmiňovaná kasárna GRU jihozápadně od centra Moskvy.

Podle britského velvyslance v Nizozemsku Petera Wilsona musí Západ obrátit reflektory proti aktivitám ruských tajných služeb, protože ty mohou operovat pouze v přítmí. "Svět byl v šoku po incidentu s novičokem v Salisbury. Řekli jsme si, že to vyhlásíme veřejně; ve snaze bránit se i odradit," citoval The Guardian nejmenovaného pracovníka britské vlády.

Vývoj po březnovém útoku na bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala a čerstvá obvinění Nizozemska spolu s obviněním sedmi údajných ruských agentů v USA ukazují větší ochotu západních zemí upozorňovat na ruskou agresi, napsala BBC.

Podle The Guardian jde o velmi riskantní strategii, která v krátkodobém horizontu zhorší vztahy s Moskvou. "Také ale upevní evropskou a americkou alianci proti Rusku a posílením vazeb západních zpravodajských složek by snad mohla dát Putinovi důvod k zamyšlení," uzavírá deník.

Související

Syrský MiG-29

Vyšetřování útoku v syrské Dúmě: Provedla ho Asadova armáda, zní závěr

Útok chemickými zbraněmi na syrské město Dúmá provedlo v roce 2018 syrské vládní letectvo. Po dvouletém vyšetřování to ve své nové zprávě uvedla Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Podle ní lze prokázat, že v dubnu 2018 nejméně jeden vrtulník syrského letectva shodil na civilisty obydlenou oblast dva zásobníky s plynným chlórem. Na místě kvůli tomu zemřelo 43 lidí.
Chemické zbraně

ROZHOVOR: Před 25 lety se svět pokusil zbavit chemických zbraní. Jejich nasazení však hrozí dodnes, přiznává expertka SÚJB

Před čtvrtstoletím vstoupila v platnost Úmluva o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní, k níž postupně přistoupily téměř všechny státy světa. Přesto v posledních letech došlo k několika případům, kdy byly tyto prostředky nasazeny. Vedoucí Oddělení pro zákaz chemických a biologických zbraní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, inženýrka Markéta Bláhová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjádřila naději, že tyto incidenty nepovedou k rehabilitaci chemických zbraní. Doufá, že budou i nadále považovány za krajně neetický, zbabělý a zavrženíhodný způsob boje. Dodává ovšem, že zneužití toxických chemikálií k teroristickým účelům, likvidaci osob či ničení životního prostředí zcela zamezit nelze.

Více souvisejících

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Vladimír Putin Rusko Nizozemí špionáž

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy