Popularita EU je rekordní. Výjimkou jsou Češi, Brusel vypráskali

Nejvíce Evropanů za posledních 25 let nyní věří, že členství jejich země v Evropské unii je dobrá věc, vyplynulo z posledního průzkumu veřejného mínění Eurobarometru. Je o tom přesvědčeno 62 procent Evropanů. Nejpesimističtější ohledně EU jsou Češi - členství v unii považuje za pozitivní jen 39 procent z nich, což je nejméně v celém bloku. Anketa se uskutečnila v září.

Na opačném konci žebříčku jsou Lucemburčané s 87 procenty. V Británii, která evropský svazek příští rok opustí, přitom hodnotí členství kladně 48 procent obyvatel. Na otázku, jak by volilo v případném referendu o členství v unii, 51 procent odpovědělo, že by hlasovalo pro setrvání.

Téměř dvě třetiny (64 procent) Čechů jsou přesto přesvědčeny, že Česká republika má z EU prospěch. Na celoevropské úrovni je to 68 procent, což je nejlepší výsledek od roku 1983, kdy byl průzkum poprvé zadán. Jako důvody účastníci sondáže nejčastěji uváděli ekonomické přínosy, nové pracovní příležitosti a bezpečnost.

Od britského referenda, které v roce 2016 rozhodlo o odchodu země z EU, vykazují téměř všechny výsledky měření podpory EU pozitivní trend. "Ten naznačuje nárůst znepokojení napříč celým kontinentem ohledně důsledků, které brexit bude mít. Kvůli obtížným vyjednáváním tak zároveň roste povědomí o výhodách členství v EU," uvedl Evropský parlament v tiskové zprávě k průzkumu.

Anketa také ukázala na rostoucí povědomí o volbách do Evropského parlamentu, které se budou konat příští rok. Termín voleb, tedy květen 2019, zná 41 procent evropských občanů. Na rozdíl od 51 procent Evropanů, kteří se o volby do Evropského parlamentu zajímají, má v České republice zájem pouze 22 respondentů, což je opět nejméně z celé unie.

Stejně jako ostatní Evropané vidí Češi jako nejdůležitější téma předvolební kampaně otázku přistěhovalectví. Zatímco v ostatních zemích patří mezi další klíčová témata boj proti nezaměstnanosti mládeže a hospodářství a růst, pro Čechy jsou prioritou ochrana vnějších hranic a boj s terorismem.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) češi průzkumy Vlajky států

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy