Na Slovensku začaly oslavy 100. výročí ČSR. Hrozila germanizace a maďarizace, připomněl Zeman

Představitelé Česka a Slovenska, včetně hlav států a šéfů vlád, se dnes v Martině zúčastnili oslav 100. výročí podpisu Martinské deklarace, ve které se zástupci Slovenska přihlásili k Československu, vzniklému o dva dny dříve, tedy 28. října 1918. Reprezentanti obou zemí zdůrazňovali historický význam společného státu i bezprecedentní těsné vazby, které mezi oběma republikami trvají po rozpadu Československa v roce 1992.

Český prezident Miloš Zeman prohlásil, že díky vzniku Československa (ČSR) před sto lety Češi a Slováci neztratili svoji národnost a jazyk. "Oběma našim národům hrozilo odnárodnění. Čechům hrozila germanizace, Slovákům hrozila maďarizace. Toto výročí (vzniku ČSR) si připomínáme především proto, že díky těmto událostem jsme neztratili svoji národnost, jazyk," uvedl Zeman.

Navzdory rozdělení Československa na konci roku 1992 se Slováci a Češi podle Zemana opět sešli v Evropské unii. "Ač jsme se rozešli, setkali jme se v Evropské unii, která je skvělým projektem," řekl a dodal, že na světe neexistují bližší národy, než český a slovenský.

Rovněž slovenský prezident Andrej Kiska ocenil vztahy obou republik bývalé československé federace. "Neznám dvě země, které by si byly bližší než Slovensko a Česko. Dva samostatné, úspěšné, moderní státy," řekl Kiska.

Slovenský prezident zároveň ocenil zakladatele ČSR a připomněl heslo prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka "Nebát se a nekrást".

Podle českého premiéra Andreje Babiše slovenský národ, jenž byl za Rakouska-Uherska utlačovaný, vytvořil sebevědomý a nezávislý stát, který prosperuje. V projevu zvláště ocenil slovenského spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika, který tragicky zahynul v roce 1919 při letecké nehodě.

Šéf českého Senátu Milan Štěch označil první republiku za úspěšný projekt. "Československo patřilo mezi vyspělé země, soužití našich národů ale nebylo bezproblémové," uvedl Štěch. Ocenil také klidné rozdělení Československa a poukázal na nynější přátelské a bratrské vztahy mezi Českem a Slovenskem a na úzkou spolupráci obou zemí.

Slovenský premiér Peter Pellegrini označil Martinskou deklaraci za příklad toho, že pro naplnění důležitých projektů je nevyhnutelná podpora veřejnosti. "Bez semknutí se pro stát, pro národ, pro jeho budoucnost se nepohneme kupředu. Cítím, jak nás oslabují politické spory, které přerostly v nevraživost. Toto není cesta," poznamenal Pellegrini.

Oslav výročí podpisu Deklarace slovenského národa (Martinské deklarace) a vzniku ČSR se v centru Martina zúčastnily stovky lidí, byť začátek slavnostního programu za doprovodu komorního orchestru provázel silný déšť. Před zahájením společenského a kulturního programu přeletěly nad martinským náměstním armádní vrtulníky. Dopoledne čeští a slovenští představitelé položili věnce k pamětní desce na budově, kde byla Martinská deklarace přijata.

Související

Více souvisejících

Slovensko Československo Miloš Zeman Milan Štěch Peter Pellegrini Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy