Kdo nahradí Merkelovou? Na sjezdu CDU začala volba nového předsedy

Na sjezdu německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Hamburku začala volba nového předsedy, který po 18 letech ve funkci vystřídá Angelu Merkelovou. Předtím se každý z trojice kandidátů tisícovce delegátů představil. Jedna z favoritek hlasování - generální tajemnice Annegret Krampová-Karrenbauerová - řekla, že strana potřebuje odvahu a jednotu. Další kandidát, bývalý šéf poslanců konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz, se vyslovil pro to, aby křesťanští demokraté zastávali jasnější politické názory.

CDU je podle Krampové-Karrenbauerové poslední velkou křesťansko-demokratickou stranou v Evropě. "Chci, aby to tak zůstalo, chci, aby tomu tak bylo i zítra," řekla šestapadesátiletá politička, podle níž strana potřebuje ke zvládnutí výzev budoucnosti především odvahu.

Krampová-Karrenbauerová, jejíž slova byla často přerušována potleskem, také zdůraznila, že není žádnou mini-Merkelovou nebo kopií kancléřky, jak se o ní i vzhledem ke klidnému a pragmatickému stylu někdy mluví. Považuje se za svébytnou političku, která má vlastní představy o dalším vývoji strany. "Nevyhrála jsem volby navzdory tomu, jaká jsem, ale proto jaká jsem," prohlásila bývalá ministerská předsedkyně Sárska.

Politička stranu také vyzvala k jednotě, ať už dnes v souboji o post předsedy vyhraje kdokoliv. "Žádný ze tří kandidátů nebude znamenat zánik strany," řekla s tím, že CDU nevnímá jako stranu rozdělenou mezi konzervativní a liberální křídlo nebo mezi západ a východ. "Je jen jedna CDU," poznamenala.

Její hlavní konkurent v dnešním hlasování - Friedrich Merz - ve svém projevu také mluvil o tom, že CDU musí zůstat silnou stranou. "Bez jasných pozic nedosáhneme žádných lepších volebních výsledků," zdůraznil svou představu třiašedesátiletý muž, který je v řadě ohledů kritický ke končící éře Merkelové.

Jetzt live auf https://t.co/NU0Y8iHzmy: Der Tagesordnungspunkt, auf den alle warten. #CDUVorsitz #cdupt18 @_A_K_K_ @_FriedrichMerz @jensspahn pic.twitter.com/SPU6YR0yWC

— CDU Deutschlands (@CDU) 7. prosince 2018

Mezi hlavní politické soupeře Merz, jehož řeč doprovázel místy slabší potlesk, zařadil Zelené i koaliční sociální demokracii (SPD). Na adresu protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) řekl, že ohrožuje stabilitu země. CDU proto musí najít jiný způsob, jak zacházet s tématy, z nichž AfD profituje. "Nepřenecháme východ země populistům zleva a zprava," prohlásil.

Merz, který je považován za politického konkurenta Merkelové, také uvedl, že v případě zvolení bude s kancléřkou dobře spolupracovat. Zájmy státu jsou podle něj důležitější než zájmy strany a zájmy strany zase důležitější než zájmy jednotlivce.

Stejně jako Krampová-Karrenbauerová požaduje i Merz lepší diskuzní kulturu uvnitř CDU. "Nemůže to dnes být konec, ale musí to být začátek pro větší debatu," vyjádřil stejné přesvědčení i třetí kandidát, kterým je ministr zdravotnictví Jens Spahn. Protože podle většiny pozorovatelů nemá šanci na úspěch, dostal osmatřicetiletý politik podle svých slov v posledních dnech řadu doporučení, aby se stáhl. Strana podle něj ale potřebuje ambiciózní a možná i trochu nedočkavé politiky.

Související

Friedrich Merz (CDU)

Merz byl zvolen novým předsedou německé CDU

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) na dnešním digitálním sjezdu zvolila novým předsedou Friedricha Merze, který v čele největší opoziční strany střídá dosavadního šéfa Armina Lascheta. Delegáti sjezdu dnešní volbou podle očekávání potvrdili prosincový výsledek vnitrostranického referenda, které se pro Merze jasnou většinou hlasů vyslovilo.

Více souvisejících

CDU Angela Merkelová Německo Annegret Krampová-Karrenbauerová Friedrich Merz (CDU) Jens Spahn (CDU)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy