V Barceloně se poprvé po půl roce setkali španělský a katalánský premiér

Španělský premiér Pedro Sánchez a předseda katalánské regionální vlády Quim Torra se dnes na své první schůzce po půl roce dohodli, že se budou snažit o demokratické vyřešení katalánské krize. Po jejich večerním setkání v Barceloně to novinářům sdělila mluvčí katalánské vlády Elsa Artadiová. Uvedla také, že v lednu se bude konat společné zasedání španělské a katalánské vlády.

Socialista Sánchez a separatista Torra ve společném prohlášení nicméně také přiznali, že mají odlišné představy o budoucnosti Katalánska. "Musíme ale pokračovat v hledání prostoru pro dialog, abychom konflikt demokraticky vyřešili," citovala z jejich prohlášení místní média.

Sánchez dorazil do katalánské metropole na výjezdní zasedání španělské vlády, které se uskuteční v pátek. Provázet ho mají četné demonstrace katalánských separatistů, radikální příznivci nezávislosti regionu chystají blokády silnic po celém Katalánsku či manifestace u barcelonského mezinárodního letiště.

Na Sáncheze večer v Barceloně u místa schůzky s Torrou čekaly desítky separatistů, kteří při příjezdu španělského premiéra volali "Svobodu pro politické vězně" či "Pryč s okupačními jednotkami". Politickými vězni mínili lidé devět katalánských politiků, které španělská prokuratura za předchozí španělské vlády poslala do vězení a obžalovala je ze vzpoury kvůli separatistickým snahám.

Kromě schůzky Sáncheze s Torrou se dnes večer v Barceloně setkali i místopředsedkyně španělské vlády Carmen Calvová a její regionální katalánský protějšek Pere Aragonés a španělská ministryně pro regionální politiku Meritxell Batetová a ministryně a mluvčí katalánské vlády Artadiová.

Torra a Sánchez spolu naposledy jednali 9. července v Madridu, kdy se dohodli, že jejich vlády obnoví pravidelné bilaterální komise. Ty za předchozí španělské vlády lidovců nejednaly ani jednou, ač jejich fungování stanoví autonomní status Katalánska.

Jednání Sáncheze s Torrou už kritizovali na twitteru představitelé španělské opozice. Například šéf strany Ciudadanos Albert Rivera to označil za ponižující krok a Sáncheze za nezodpovědného kvůli tomu, že jedná s někým, kdo "podporuje násilí a kdo chce zničit Španělsko". Předseda lidovců Pablo Casado vyzval Sáncheze, aby buď vypsal předčasné volby, nebo dočasně převzal přímou správu Katalánska, jako to udělala loni předchozí vláda lidovců kvůli separatistickým snahám tehdejší katalánské vlády.

Podle katalánských médií hrozí v pátek chaos v dopravě zejména v Barceloně. Deník El Periódico dnes napsal, že hotely na místním mezinárodním letišti jsou pro dnešní noc obsazené cestujícími, kteří se obávali, že by kvůli komplikacím v silniční nebo železniční dopravě nestihli páteční odlet. Také barcelonský fotbalový tým Espanyol podle deníku El Periódico kvůli obavám z pátečního dopravního chaosu uspíšil už na dnešek odlet do Madridu, kde se má v sobotu utkat s celkem Atlético Madrid.

Související

Více souvisejících

Španělsko Quim Torra (Katalánsko) Pedro Sánchez

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy