Živoucí muzeum komunismu: Lidé si v Berlíně připomněli vraždu Luxemburgové a Liebknechta

Mnoho tisíc lidí si dnes v Berlíně připomíná památku levicových revolucionářů Rosy Luxemburgové a Karla Liebknechta, od jejichž zavraždění uplyne v úterý 100 let. Městem kolem poledne prošel pochod levicových uskupení, kterého se mělo zúčastnit na 10.000 lidí, další tisíce přicházejí na hřbitov ve čtvrti Friedrichsfelde, na němž je pohřbena řada komunistických předáků.

Příznivce dvojice komunistů, kteří byli zavražděni 15. ledna 1919 po neúspěchu povstání Spartakovců, jehož cílem byl státní převrat, dnes neodradilo ani deštivé počasí a už od rána se na hřbitově ve východní části Berlína řadili do fronty, aby mohli obejít kruhový památník s hroby Luxemburgové, Liebknechta a dalších.

Řada z převážně starších příchozích s sebou měla rudé karafiáty, které pokládali na hrob dvojice revolucionářů, ale třeba také na hrob Waltera Ulbrichta, tedy dlouholetého šéfa východoněmeckých komunistů. Menší množství karafiátů bylo i u zdejšího památníků obětem stalinismu.

Commemorating the 100th anniversary of Rosa Luxemburg and Karl Liebknecht deaths in Berlin, a delegation from the European Left Party took part to honor their political fights and to express that history has a mission for us.@Maitemola @GregorGysi #Luxemburg #Liebknecht #Berlin pic.twitter.com/jq3GgApjyO

— European Left (@europeanleft) 13. ledna 2019

"Sympatické je už jenom to, že byli ochotni položit život za svoji myšlenku, která byla dobrá a sloužila všem lidem," vysvětlil dnes ČTK František Koloc důvody, proč se Luxemburgové a Liebknechtovi přijel spolu se skupinou asi 20 lidí z Jičína poklonit.

"Svět je v současné době v takovém stavu, že se to blíží k situaci, kvůli které tito dva hrdinové zahynuli," vyjádřil také přesvědčení důchodce, který nesl vlajku Klubu českého pohraničí, tedy organizace, jež sdružuje bývalé příslušníky československé pohraniční stráže a je častým terčem kritiky ze strany organizací připomínajících komunistické zločiny.

Vzpomínka na Luxemburgovou a Liebknechta má v Německu dlouholetou tradici. Za režimu Německé demokratické republiky byla státem organizovaná a účastnily se jí i statisíce lidí. Po demokratické revoluci se sice na tyto počty nepodařilo navázat, i tak si ale dvojici každý rok připomínají tisíce až desetitisíce lidí z desítek různých levicových skupin. "Na řadu lidí to působí jako kuriozita, jako živoucí muzeum komunismu," říká Gernot Schaulinski z berlínského Märkisches Museum, které tématu povstání Spartakovců a jeho následků věnuje aktuální výstavu.

Přetrvávající popularitu dvojice historik vysvětluje především tím, že mohou být sice spojování s myšlenkami komunismu, ale nikoliv s jeho pozdějšími zločiny. Platí to podle něj zejména pro Luxemburgovou.

"Postava Rosy Luxemburgové - poté, co se komunistický režim kompletně zdiskreditoval - nabízela možnost oddělit ideologii socialismu od reálně existujícího socialismu," míní. Lidé si tak dodnes mohou myslet, že pod vedením ženy, na jejíž pohřeb v roce 1919 přišlo kolem 100.000 lidí, by se socialismus vyvíjel jinak a lépe.

To, že lidé nekladou květiny jen ke hrobu Luxemburgové a Liebknechta, ale třeba také Ulbrichta, který byl za zločiny komunistického režimu NDR přímo zodpovědný, si historik vysvětluje tím, že v okolí hřbitova dodnes žijí bývalí prominenti tehdejšího režimu a jejich rodiny, pro které osobně demokratická revoluce v roce 1989 představovala změnu k horšímu.

Související

Složený snímek bolidu z videozáznamu pořízeného videokamerou na stanici Frýdlant v Čechách.

Země se u Berlína srazila s planetkou 2024 BX1

Podíl astronomů z Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR na vysvětlení tohoto vzácného případu je především v pozorování tohoto velmi výjimečného typu tělesa ještě před jeho srážkou, jehož podstata se ukázala ovšem až po jeho vlétnutí do atmosféry ze světla, které jsme zachytili našimi přístroji, a byla poté potvrzena nalezením meteoritů v oblasti, kterou jsme přesně určili.

Více souvisejících

Berlín Rosa Luxemburgová (revolucionářka) Německo

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Stoltenberg mluvil o jaderných zbraních. Ty ale podléhají rozhodnutím skutečných vlastníků, nikoli NATO

Na evropském kontinentu se vyskytují tři jaderné mocnosti, dvě z nich jsou členy Severoatlantické aliance. Situace se ale stává kritickou poté, co začal hrozit střet dvou z těchto dvou velmocí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy