Uprchlíci ovlivňují i slovník: Německým paslovem roku je "protivyhošťovací průmysl"

Takzvaným paslovem loňského roku se v Německu stal výraz "protivyhošťovací průmysl" (Anti-Abschiebe-Industrie), který použil politik bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Alexander Dobridt. Oznámila to dnes nezávislá porota, která výraz vybírá pravidelně od roku 1991. Loni se paslovem roku stalo sousloví "alternativní fakta", předloni "zrádce národa".

Poslanec Dobrindt v květnovém rozhovoru označil praxi, kdy odmítnutí žadatelé o azyl podávají žaloby ke správním soudům, aby tím zabránili svému vyhoštění, za sabotáž právního státu. Použil pro ni označení "protivyhošťovací průmysl".

Podle jazykovědkyně Niny Janichové, mluvčí poroty, která paslovo roku vybírala, Dobrindtův výraz jasně dokládá, "jak se politický diskurz jazykově i věcně posunul doprava".

„Anti-Abschiebe-Industrie“ – so lautet das „Unwort des Jahres“ 2018. Dies gab soeben die Jury in Darmstadt bekannt. pic.twitter.com/DUSV7b7y1C

— ZDF heute (@ZDFheute) 15. ledna 2019

Nezávislá porota dostala od veřejnosti celkem 900 návrhů na paslovo roku. Z toho 60 výrazů odpovídalo daným kritériím poroty, která volí taková slova, jež jsou eufemistická nebo matoucí a jsou v rozporu s lidskou důstojností nebo principy demokracie.

Do užšího výběru paslova roku 2018 se dostal také výrok starosty jihoněmeckého města Tübingen a člena strany Zelených Borise Palmera, který hovořil v debatě o zachraňování migrantů ve Středozemním moři o "lidskoprávním fundamentalismu" (Menschenrechtsfundamentalismus).

Finalistou byl také další termín související s migrační krizí, a sice "Ankerzentrum". To je středisko, ve kterém se mají roztřídit migranti: ty, kteří nemají nárok na azyl, má čekat vyhoštění. Anker v němčině znamená kotvu, s tou ale název nemá nic společného, protože jde o akronym slov Ankunft, Entscheidung, Rückführung (příchod, rozhodnutí, navrácení).

V Německu se pravidelně vybírá i slovo roku. V polovině prosince oznámila Společnost pro německý jazyk (GfdS), že pro rok 2018 se jím stal termín doba horká či horké období (Heisszeit). Odkazuje nejen na extrémní letní vedra, ale i na oteplování zemského klimatu.

Související

Více souvisejících

Německo jazyky zajímavosti CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy